Gebelerde evlilik uyumunun prenatal emzirme öz yeterliğine etkisi
The effect of marital adjustment on prenatal breast-feeding self- efficacy in pregnants
- Tez No: 562924
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDAGÜL YAĞMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Gebelerde Evlilik Uyumunun Prenatal Emzirme Öz Yeterliğine Etkisi Amaç: Gebelerde evlilik uyumunun prenatal emzirme öz yeterliğine etkisini belirlemektir. Materyal Metot: Araştırma tamamlayıcı türde yapılmıştır. 28. Gebelik haftası ve üzerinde ki 319 gebe örnekleme alınmıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, EUÖ ve PEÖYÖ kullanılmıştır. Veriler, tanımlayıcı istatistik, bağımsız gruplarda t testi, One Way ANOVA, Kruskal Wallis, Mann Whitney U kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: To study aims the effect of marital adjustment on prenatal breastfeeding self-efficacy in pregnant women. Material and Method: The research was complementary. A total of 319 pregnant women at or above 28. gestational week were sampled. Personal Information Form, Marital Adjustment Scale (MAS) and Prenatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale (PBSES) were used as data collection tools. Data were analyzed using descriptive statistics, independent samples t test, One Way ANOVA, Kruskal Wallis, Mann Whitney U. Results: The mean age of the pregnant women in the study was 28.34 ± 6.42.