Yeni Keynesyen ve Melez formdaki Yeni Keynesyen Phillips Eğrisi: Türkiye için bir inceleme
New keynesian phillips curve and hybrid New Keynesian Phillips Curve: A study for Turkey
- Tez No: 562930
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada Phillips eğrisinin tarihsel gelişiminin yanı sıra günümüzde çalışmalara sıkça konu olan Yeni Keynesyen Phillips eğrisi ve melez formdaki Yeni Keynesyen Phillips eğrisinin mikro temelleri ele alınmıştır. Ayrıca yapılan ampirik çalışma sayesinde cari enflasyon oluşumunda reel ekonomik aktivite unsuru ile birlikte geçmiş ve gelecek dönem enflasyonunun ne ölçüde etkili olduğu araştırılmıştır. Her iki model, TCMB'nin açık enflasyon hedeflemesi uygulamasına geçtiği 2005 yılı sonrasında 2005Q4-2018Q2 dönemlerini kapsayan verilerle Genelleştirilmiş Momentler Yöntemi ile tahmin edilmiş ve sonuçlar paylaşılmıştır. Sonuçlara göre, söz konusu dönemde cari enflasyonun baskın bir şekilde gelecek enflasyon tarafından belirlendiği ayrıca söz konusu dönem için hem çıktı açığı hem de reel marjinal maliyet unsurunun istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, besides the historical development of the Phillips curve, the new Keynesian Phillips curve, which is frequently mentioned in the present, and the micro foundations of the New Keynesian Phillips curve in the hybrid form are discussed. In addition, the empirical study was conducted to determine possible effects of the real economic activity factor and the past and future inflation on current inflation. Both models were estimated by the Generalized Method of Moments and the results were shared with the data covering the period 2005Q4-2018Q2 which incorporates the implementation of CBRT's open inflation targeting. According to the results, current inflation is predominantly determined by future inflation in the period. Moreover, it was determined that both output gap and the real marginal cost elements were not statistically significant for the research period.