Yeni Keynesyen Hibrit (Melez) Phillips eğrisi: Türkiye örneği
New Keynesian Hybrid Phillips curve: The sample of Turkey
  1. Tez No: 574629
  2. Yazar: BARIŞ CAN KIZIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada, Türkiye ekonomisi için kapalı ve açık varsayımlar altında geliştirilen Yeni Keynesyen“hibrit”(melez) Phillips eğrileri, 2001:III – 2016:IV dönemlerine ait çeyreklik veriler kullanılarak tahmin edilmiştir. Bu tahminler, sırasıyla ARDL, NARDL ve Hatemi-j Asimetrik Nedensellik testleri kullanılarak elde edilmiştir. Kapalı ekonomi varsayımı altında elde edilen tahminler çıktı açığının literatürle uyumlu olduğunu gösterirken, reel marjinal maliyetlerin kuramsal olarak Türkiye ekonomisinde farklı sonuçlar ortaya koyduğunu göstermiştir. Buna göre, elde edilen katsayı değeri negatif ve istatiksel olarak anlamlı olan reel marjinal maliyetlerin cari enflasyon üzerinde azaltıcı bir etkisinin olduğu görülmüştür. Açık ekonomi varsayımı altında tahmin edilen melez Phillips eğrisi modellerinde Türkiye ekonomisi için önemli sonuçlar elde edilmiştir. Buna göre, döviz kurunun doğrudan reel marjinal maliyetler endeksi içine dahil edilmesi durumunda, Türkiye'de cari enflasyon ile reel marjinal maliyetler arasındaki ilişki daha net gözlenebilmektedir. Özellikle NARDL yöntemi ile yapılan tahminlerde RMC ve OMC değişkenlerinin hem pozitif hem de negatif şok katsayılarının istatiksel olarak anlamlı bulunması söz konusu bu iddiayı destekler nitelik kazandırmıştır. Türkiye ekonomisinde enflasyon beklentilerinin ileriye ve geriye dönüklüğü göz önüne alındığında, belirlenen dönem için ileriye dönüklüğün daha baskın olduğu görülmüştür. Ancak, bazı şirketlerin fiyatlama davranışlarında geriye dönüklüğün baskın olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The approach of New Keynesian“hybrid”Phillips Curve has been searched that developed under open and closed assumptions for the Turkish economy in this paper. Estimates are obtained by using ARDL, NARDL and Hatami-j Asymmetric Causality tests respectively. Estimations obtained under the assumption of closed economy show that the output gap is consistent with the literature, as the real marginal cost of theoretical revealed different results showed for Turkey. Thus, calculated real marginal costs with negative and statistically significant coefficient values has been found out have a decreasing effect on current inflation. The hybrid Phillips curve models estimated under the assumption of an open economy significant results has been obtained for Turkish economy. In the case of incorporation into the real exchange rate index of the relationship between real marginal costs and current inflation in Turkey it can be observed more clearly. Especially positive and negative shock coefficients of RMC and OMC variables have been found to be statistically significant in the estimations made by NARDL method. In this regard, results showed that open economy estimates have been confirmed our claims. The study also has been investigated the degree of forward and backward looking of inflation expectations in the economy of Turkey. Hence, forward-looking is more dominant in the period determined. Nevertheless, it has been concluded that the backwardness is dominant in the price adjustment behavior of some companies.