Açıklık ve kapalılık varsayımları altında Yeni Keynesyen Hibrit (Melez) Phillips Eğrisinin bulanık doğrusal regresyon modellemesi
Fuzzy linear regression modeling of the New Keynesian Hybrid Phillips Curve under openness and closeness assumptions
  1. Tez No: 676314
  2. Yazar: DOĞAÇ ACAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KENAN TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sistem yapısındaki belirsizliğe bağlı olarak verilerin bulanık olması veya değişkenler arasındaki kesin ilişkilerin tanımlanamaması gibi durumlarda klasik regresyon analizine alternatif bir yöntem olarak bulanık doğrusal regresyon yöntemi tercih edilebilmektedir. Tez kapsamında Phillips eğrisi tarihsel gelişiminin yanında günümüz çalışmalarına sıkça konu olan hibrit formdaki Yeni Keynesyen Phillips eğrisinin mikro temelleri ele alınmakta ve enflasyon oluşumunda reel ekonomik aktivite unsuru ile birlikte geçmiş ve gelecek dönem enflasyonunun ölçü derecesinin etkisi araştırılmaktadır. Tez kapsamında kapalı ve açık ekonomi varsayımları altında geliştirilen“hibrit”Yeni Keynesyen Phillips eğrilerinden elde edilecek bulgular için 2003:Q3-2009:Q3 çeyreklik dönemleri kapsayan beklenen enflasyon, kapalı ekonomi varsayımı altında oluşturulan reel marjinal maliyet için iş gücü payı, açık ekonomi varsayımı altında oluşturulan reel marjinal maliyet için iş gücü payı ve döviz kuru kullanılmaktadır. Sonuç olarak dışa bağımlılığın ve enflasyon olgusunun önem arz ettiği Türkiye ekonomisinde, dışsal ekonomik unsurları içinde barındıran açık ekonomi varsayımı altında Yeni Keynesyen Hibrit Phillips Eğrisinin daha gerçekçi sonuçlar ortaya çıkardığı söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Fuzzy linear regression could preferred instead of classical regression analysis in case of depending on the uncertainty in the system structure, some parts or all of the data is unclear or the relationship between the variables are uncertain. In this study, beside the historical development of Phillips curve, the micro foundations of the New Keynesian Phillips curve which is in hybrid form, also frequently used in today's studies are discussed and also the effect of the past and future inflation indication extention and real economical activity factors are discussed together. Within the context of thesis, in the“hybrid”New Keynesian Phillips curves which are developed under the hypothesis of open and closed economy, for the findings that will acquiring for the prospective and retrospective behavior of inflation, the 2003:Q3-2009:Q3 quarter terms expected inflation, labor share for the real marginal cost that constituted under the closed economy hypothesis, labor share for the real marginal cost that constituted under the open economy hypothesis and foreign exchange rate are used. Consequently, it could be said that the inflation dynamics of the New Keynesian Hybrid Phillips Curve could explained more realistic way in the Turkey economy where the significant foreign source dependent and ongoing inflation fact.