Factoring as a financial option: Evidence from Turkey
Finansal bir seçenek olarak factoring: Türkiye örneği
  1. Tez No: 562998
  2. Yazar: ONUR ŞENCANBAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma Türkiye'de finansal bir seçenek olarak faktoring kullanımlarına odaklanmaktadır. Çalışmada, firma profilleri ile bu firmaların faktoring kullanımı tercihi arasındaki ilişkinin anlaşılması için hipotezler oluşturulmuştur. Hipotezlere ilişkin çalışma gerçekleştirilirken, firmalara ciro, yaş, ortaklık yapısı ve faaliyet gösterdiği sektör gibi karakteristik özellikleri yardımıyla bir profil oluşturulması amaçlanmıştır. Diğer taraftan, firmaların kredibilitesinin, bankalar tarafından talep edilen teminat tutarlarının ve finansal zorluklar tecrübe etmelerinin faktoring servislerine yönelme noktasındaki etkisini anlamak amacıyla çalışmamız genişletilmiştir. Analiz çalışmaları kapsamlı bir anket çalışmasına dayanmaktadır. 198 adedi faktoring servisleri kullanan firmalardan oluşmak üzere anket çalışması toplam 444 işletme ile gerçekleştirilmiştir. Analiz çalışmaları sonucunda, faaliyet gösterilen sektör dışındaki, belirlenen ve ampirik çalışmada kullanılan tüm değişkenlerin firmaların faktoring servislerine yönelmesi konusunda önemli bir parametre ve etken olduğu belirlenmiştir. Buna ek olarak, işletme sermayesi için finansal bir kaynak ve nakit akışı açısından oldukça iyi bir araç olarak değerlendirilebilecek faktoring servislerinin ülkemizde orta küçük işletmeler arasında günden güne daha popüler hale geldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This paper focuses on factoring use of businesses as a financial option in Turkey. In the study, hypotheses are generated in order to explain the relationship between choice of factoring and types of business. The analysis based on establishing a profile for firms using demographic characteristics such as turnover, age, ownership type, and sector. On the other hand, We enlarge our analysis in order to express the effects of credit availability, collateral requirements by banks and experiencing financial difficulties on the choice of factoring. The study depends on a comprehensive survey. The survey of our study has been performed with 444 firms that 198 of them are working with factoring companies. As a result of the empirical study, we determined that each independent variable have an important influence on the choice of factoring, except sector. In addition to that, we conclude that factoring services as a source for working capital and a tool for cash flow improvement become more popular day by day among the small and medium size enterprises in Turkey.