Alacakların yönetiminde finans tekniği olarak faktoring yöntemi ve uygulaması
Factoring method as a financial techique on accounts receivable management and an application
- Tez No: 145817
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖCAL USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET İşletmeler rekabet şartlan gün geçtikçe ağırlaşan bir ortamda faaliyet göstermektedirler. Piyasa ortamında rakip işletmeler, rekabet üstünlüğü sağlamak amacıyla türlü faaliyetler yürütmektedirler. Yürütülebilecek faaliyetlerden birisi de firmaların müşterilerine kredili satış olanağı sağlamalarıdır. Ancak kredili satış politikasının etkin bir biçimde uygulanması, günümüzde iş hayatında yaşanan belirsizlik ve satışın yapıldığı an ile tahsilatın gerçekleştiği an arasında geçen sürenin uzaması nedeniyle mümkün olmamaktadır. İşletme sermayesi içerisinde, alacaklar kalemi önemli bir yer tatmaktadır. Günümüzde rekabet üstünlüğü sağlamak amacıyla kredi piyasasındaki yaşanan gelişmeler alacaklara yapılan yatırım miktarım artırmıştır. Alacakların tamamı kredili satışların hacmi ve ortalama tahsilat süresinin uzunluğu gibi nedenlerle tam zamanında tahsil edilemez. Yani temelde alacaklar kredili satışlara ve tahsilat süresine bağlıdır. Alacakların tahsilatı ile ilgilenen bölümün, süresi gelen alacaklar konusunda borçluları uyarması, borcunu zamanında ödemeyen müşterilerin izlenmesi, satış sonrasında kesilen faturaların müşteriye zamanında gönderilmesi gibi önlemler alacakların gereksiz yere artmasının önüne geçecektir. Ancak tahsilat servisinin de bu işlevleri yerine getirecek biçimde örgütlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle işletmeler alacaklarla ilgili işlemlerini yürütmek üzere çeşitli arayışlara yönelmişlerdir. Bu bağlamda faktoring yöntemi gündeme gelmiştir. Önceleri Türkiye'de bankalar aracılığı ile uygulama imkanı bulan faktoring yöntemi son yıllarda bankaların yanısıra bu alanda uzmanlaşmış kuruluşlar tarafından da yürütülmektedir. Faktoring yöntemi işletmeye vadesinden önce nakit sağlamaktadır. Faktoring kuruluşları, işletmelere sadece nakit sağlamakla kalmamakta, garanti sağlama, muhasebe kayıtlarının izlenmesi, alacakların tahsilat tarihinin izlenmesi, alacaklılara ihbarname gönderilmesi, faturaların takibi gibi hizmetleri de yürütmektedir. Bu yöntem sayesinde yöneticiler işletmeyle ilgili diğer faaliyetlere daha fazla zaman ayırabilmekte, alacakların tahsilatı ile ilgili kaygı duymamakta ve uzmanlıklarını daha farklı alanlara yönlendirebilmektedirler. vnÇalışmada işletmelerde alacak yönetiminin önemi vurgulanacak, alacak yönetiminde etkinlik sağlamak amacıyla kullanılan faktoring yöntemi değerlendirilecektir. Buna ilişkin olarak faktoring hizmetinin alınması sonucunda firmanın gelir gider kalemlerinde ne gibi değişimler olduğu ve bu değişimlerin işletmenin temel finansal tablolarına nasıl yansıdığı incelenmeye çalışılacaktır. VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Factoring is the process of purchasing commercial invoices from a business at a discount. Factoring is essentially a credit service designed to improve cash flow - the factor assumes the credit risk of loss resulting solely from the failure of debtors to settle approved invoices because of financial difficulties. This thesis focuses upon the role of factoring in business finance and the profile of firms using it. The analysis refers to a comprehensive survey of Turkey providers of factoring services. The service may provide a valuable improvement to cash flow and working capital position. Factoring companies are an ideal financing option for firms operating in a specific business activity. Factoring involves a process where a specialized firm assumes the responsibility for the administration and collection of the account receivable for its clients. It can be considered a form of short-term commercial financing based on the selling of trade credit at a discount, or for a prescribed fee plus interest. But factoring is not a loan. It is the purchase of a debt instrument (commercial paper) at a discount. In this context, factoring will not create debt on financial statement, it will help increase firms buying abilities, it will help improve credit rating and thus make firm eligible for low cost bank loans. At the same time, it will help eliminate the need for additional office staff to process, track and collect invoices. In short, factoring may be the vehicle that allows firm to grow while eliminating venture capitalist or partners that will share in the ownership of the company. Finally, factoring is an important financial tool for Turkish firms. And It's supporting of the liquidity of the firms. rx