Biyouyumlu Ti-Nb-Sn alaşımının mikroyapı ve mekanik özelliklerinin araştırılması
Investigation of microstructure and mechanical properties of biocompatible Ti-Nb-Sn alloy
  1. Tez No: 563057
  2. Yazar: EZEL KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA EVCİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada, hafif, yüksek sertlik, aşınma direnci gibi mükemmel mekanik özelliklere sahip ve biyouyumlu Ti – 10Nb – 10Sn alaşımı ve Ti – 10Nb – 10Sn – xMo (x = 1, 2, 3) alaşımları sekiz saat mekanik alaşımlama yöntemiyle sentezlenmiştir. Mekanik alaşımlanan toz numuneler soğuk presleme ile 500 MPa basınç altında elde edilmiştir. Sinterleme işlemi 400℃'de 1 saat, 1000℃'de 2 saat olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Alaşımların değişen oranlarının mikroyapı ve mekanik özelliklere olan etkisi araştırılmıştır. Toz alaşımlar ve sinter numunelerin faz ve mikroyapı karakterizasyonları Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile mikroyapı ve partikül boyut analizleri Enerji Dağılım Spektroskopisi (EDS) ve X-Işını Difraksiyonu (XRD) teknikleriyle gerçekleştirilmiştir. Preslenmiş ve sinterlenmiş numunelerin sertlik, yoğunluk, aşınma, temas açısı ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda Ti10Nb10Sn alaşımına %1, 2, 3 Mo ilavesi biyomalzeme koşullarını olumlu olarak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research Ti – 10Nb – 10Sn alloy and Ti – 10Nb – 10Sn – xMo (x = 1, 2, 3) alloys which have excellent mechanical properties such as light weight, high hardness and abrasion resistance were synthesized by mechanical alloying method for eight hours. Mechanically alloyed powder samples were obtained by cold pressing under a pressure of 500 MPa. The sintering process was carried out for 1 hour at 400, and 2 hours at 1000℃. The effect of varying rates of alloy on microstructure and mechanical properties was investigated. Phase and microstructure characterization of powder alloys and sintered samples were performed by means of Scanning Electron Microscopy (SEM) and particle size analysis, Energy Distribution Spectroscopy (EDS) and X-Ray Diffraction (XRD) techniques. Hardness, density, wear, contact angle measurements of the pressed and sintered samples were made. The obtained data result of Ti – 10Nb – 10Sn alloys % 1, 2, 3 Mo addition provides favorable conditions the biomaterial.