Changing the liposomal surface properties by means of low molecular weight heparin
Lipozom yüzey özelliklerinin düşük molekül ağırlıklı heparin aracılığıyla değiştirilmesi
  1. Tez No: 56468
  2. Yazar: GAMZE KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VASIF HASIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
oz LİPOZOM YÜZEY ÖZELLİKLERİNİN DÜŞÜK MOLEKÜL A?IRLIKLI HEPARİN ARACILI?IYLA DE?İŞTİRİLMESİ Köse, Gamze Yüksek Lisans, Biyoteknoloji Bölümü Tez Yöneticisi: Prof.Dr. Vasıf Hasırcı Ortak Tez Yöneticisi: Y.Doç.Dr. M. Yakup Arıca Eylül 1996, 98 sayfa Bu çalışma, lipozomların klinik uygulamalarda yarı ömür kısalığı, fagosite olma gibi bazı problemlerini çözülebilmesi ve biyouyumlu (biocompatible) yüzeyler oluşturulmasında kullanılabilmesi için yapılmıştır. Bunları gerçekleştirebilmek için ilk olarak lipozomun kan içindeki dayanıklılığını arttırmak ve kanı oluşturan elementler ile etkileşimini azaltmak gerekmektedir. Bu çalışma için 7:2: 0.2 molar oranında fosfatidilkolin (PC): kolesterol (CHOL): stearilamin (SA) içeren MLV'ler ince lipid film hidrasyonu yöntemiyle hazırlandı. Bu MLV'lere karbodiimid (EDC) yardımı ile düşük molekül ağırlıklı heparin (LMWH, MW: 3000) bağlandı. Bağlanan heparin miktarının tayini içinkolon kromotografısinden sonra toluidin mavisi (TB) metodu uygulandı. Ayrıca, LMWH, MLV-LMWH ve MLV'lerin infrared (İR), raman ve NMR spektrası alındı. Böylece, konjugasyon nedeni ile kimyasal yapıda meydana gelen değişikliklerin incelenmesi mümkün oldu. Floresan mikroskopisi ve ışık saçılma spektroskopisi (light scattering) kullanarak MLV ile MLV-LMWH büyüklüklerinin farkı gözlendi. Ayrıca elementel analiz metodu uygulanarak konjuge edilmiş MLV'deki kimyasal yapı farklılığı ortaya çıkarıldı. LMWH'nin etkisi ve üç örneğin (MLV, LMWH ve MLV-LMWH) kandaki davranışlarını incelemek üzere ozmotik dayanıklılık (şalin ve plazmada), hemolitik aktivite ve plazma rekalsifıkasyon zamanı (PRT) testleri uygulandı ve bu testler sonucunda LMWH ile konjuge edilen MLV'lerin osmotik dayanıklılıklarının ve PRT'lerinin arttığı görüldü. Hayvan deneylerinde üç tavşan grubuna 14C-arjinin ile 14C-arjinin içeren MLV ve MLV-LMWH i.v. olarak verildi. Sonuçta, LMWH ile konjuge edilmiş MLV'nin kan içerisindeki dayanıklılığının ve yarılanma süresinin arttığı anlaşıldı. Böylelikle kanda retiküloendotelyal sistemden korunmayı başarabilen, uzun süreli ilaç taşıyabilecek ve biyo uyumlu yüzey oluşturabilecek lipozomların yapımı sağlanmış oldu. Anahtar kelimeler : Lipozom, MLV, konjugasyon, biyouyumluluk, biyolojik yarı ömür. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CHANGING THE LIPOSOMAL SURFACE PROPERTIES BY MEANS OF LOW MOLECULAR WEIGHT HEPARIN Köse, Gamze M.S., Department of Biotechnology Supervisor: Prof. Vasıf Hasırcı Co-supervisor: Asst.Prof.M. Yakup Arıca September 1996, 98 pages This study was done to solve the problems of liposomes such as rapid uptake by phagocytic system and short half life in clinical practice and to be able to use them in the creation of biocompatible surfaces. In order to realize these stability of liposomes in blood should be increased and the interaction between the liposome and blood forming elements should be decreased. In this study, MLVs containing phosphatidyl choline (PC) : cholestrol (CHOL): stearylamine (SA) in the molar ratio of 7 : 2 : 0.2 were prepared by thin film hydration method. Low molecular weight heparin (LMWH, MW : 3000) was conjugated with these MLVs by using carbodiimide (EDC). To determine the amount of heparin bound, toluidine blue (TB) method was used following column iiichromotography. Moreover, infrared (IR), raman and nuclear magnetic resonance (NMR) spectra of each sample (MLV, LMWH and MLV-LMWH) were obtained. Thus it was possible to investigate the chemical changes occurred in the structure at the end of conjugation step. Fluorescence microscopy and light scattering were used to detect the difference between the sizes of MLV and MLV-LMWH. In addition, the changes in the chemical structures of the conjugated samples were revealed by the use of elemental analysis method. In order to study the effect of LMWH and the behavior of these three samples (MLV, LMWH and MLV-LMWH) in blood, osmotic fragility (in saline and plasma), hemolytic activity and plasma recalcification time (PRT) tests were applied and it was observed that osmotic stability and PRT's of MLV conjugated with LMWH were increased. In the in vivo experiment, I4C-arginine,,4C-arginine containing MLV and MLV-LMWH samples were applied i.v. to three different rabbit group and it was concluded that conjugation of MLV with LMWH increases the stability and the half life of liposomes in blood. Thus it was possible to construct liposomes that can avoid the reticuloendothelial system, carry drugs for long durations and form biocompatible surfaces. Keywords : Liposome, MLV, conjugation, biocompatibility, biological half life IV