Kanun-ı Esasi'de yürütme erki
Executive power in the Ottoman Constitution
  1. Tez No: 563063
  2. Yazar: MEHMET KÖKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Osmanlılar, bir uç beylikten beyliğe, beylikten devlete ve imparatorluğa giden süreçte farklı siyasi kurumlara hayat vermişlerdir. Osmanlı Devleti'nde on yedinci yüzyılda idari, askerî ve iktisadi açıdan sorunlar yaşanması üzerine çeşitli reform hareketleri ortaya çıkmıştır. Bu reform hareketleri neticesinde Sened-i İttifak, Tanzimat dönemi anayasal belgeleri ve Kanun-ı Esasi ilan edilmiştir. Bu tez çalışmasında birinci bölümde siyasal iktidarın sınırlandırılması fikrinin ortaya çıkışı ve erkler ayrılığı ilkesi incelenmiştir. İkinci bölümde Osmanlı Devleti'nin klasik döneminde yürütme erki anlayışı ve bu anlayışa etki eden hakan ve hilafet kurumları incelenmiştir. Üçüncü bölümde Kanun-ı Esasi'de yürütme erkinin organları ve fonksiyonları incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise 1909 Kanun-ı Esasi değişiklikleri neticesinde yürütme erki açısından ortaya çıkan değişiklikler incelenmiştir. Bu çalışmada anayasal belgeler ve anayasanın ilanına etki eden tarihsel olaylar ve hukuki metinler, öğreti ve siyasal tartışmalar incelenerek ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ottomans brought different political institutions into existence during their journeys from being a margraviate to being a seigniory and from being a state and a empire. Due to the administrative, military and economic problems in the seventeenth century Ottoman Empire, reformative movements ensued. As a result of these reformative movements;“Sened-i İttifak”(Charter of Alliance), constitutional documents of“Tanzimat”reform era and“Kanun-ı Esasi”the first Ottoman Constitution were declared. In this thesis study, the emergence of the idea of restriction of the political power examined in the first chapter. In the second chapter, the concept of the executive power in the classical era of the Ottoman Empire along with the institutions of sultanate and the caliphate were examined. In the third chapter, organs and functions of the executive power as defined in the Ottoman Constitution were examined. In the fourth chapter, the differences that occurred in terms of the executive power in consequence of the 1909 amendments to the Ottoman Constitution. In this study; constitutional documents, historical events that resulted in the declaration of the constitution and other legal documents were presented and evaluated in light of the doctrine and political arguments.