Kanun-u esâsî'de padişahın statüsü
The status of the ottoman Sultans in Kanun-i esâsî
  1. Tez No: 209153
  2. Yazar: RAMAZAN BOYALIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EKREM BUĞRA EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Osmanlı padisahlarının eski Türklerden gelen anlayıslarla slamî anlayısın bir sentezi olan statüsü, geçirdigi tarihî degisim ve gelisimlerle beraber Kanun-ı Esâsî'ye kadar gelmis ve Kanun-ı Esâsî'yle bu teorik ve fiili durum, bazı kısıtlamalarla birlikte yazılı anayasa kaidesi haline getirilmistir. Bununla beraber Kanun-ı Esâsî'de, mesruti ya da parlamenter monarsilerde krala verilmeyen birçok yetki padisaha verilmistir. Padisahın gerek Heyeti Vükelâ'nın kurulus ve isleyisi gerekse yasamayla ilgili önemli yetkileri vardır. Heyeti Vükelâ üyelerinin atanması/azli, Heyeti Vükelâ'nın isleyisi, Meclislerin çalısma takvimleri ve kanun yapma süreci ile ilgili yetkileri, meclislerden geçen kanunları ?mutlak veto yetkisi?, Âyân Meclisinin bütün üyelerinin ve meclis baskanlarının padisah tarafından atanması, yasama ve yürütme alanlarında padisahın etkisinin ve vesayetinin devam ettigini göstermektedir. 7 ve 35. maddelerde seçim dısında herhangi bir kısıtlama getirilmeksizin padisaha verilen Mebusân Meclisini fesih yetkileri, yasama ile yürütme arasındaki dengeyi yürütme lehine bozmustur. Ancak tüm kısıtlamalara ragmen, Kanun-ı Esâsî ile birlikte kurulan meclisler, yasama yetkisine sahiptirler. Artık padisah, meclislerden geçmeyen bir kanun ihdas etme yetkisine sahip degildir. Padisahın yargı yetkisi ise bagımsız mahkemelere devredilmistir. Kanun-ı Esâsî'de yapılan 1909 degisiklikleriyle, parlamenter hükümet tarzı kabul edilmistir. Padisah, yasama ve yürütmeyle ilgili birçok yetkilerini yitirmis, hükümetin sadece parlamento önünde sorumlulugu esası benimsenmistir. Meclisin icabında güvensizlik oyuyla hükümeti düsürebilmesini saglayacak müeyyideler getirilmistir. Ayrıca meclisin feshi sartları da agırlastırılarak parlamentonun konumu güçlendirilmistir. Yapılan bu degisikliklerle devletin monarsik yapısı korunmakla birlikte, padisahın statüsünde önemli kısıtlamalar gerçeklestirilmistir. Böylece Avrupa'nın taçlı monarsilerinden asagı olmayan ?gerçek anlamda mesruti bir monarsi? düzenine geçilmistir.
Özet (Çeviri)
The status of the Ottoman sultans has born from the synthesis of earlier Turkish traditions and Islamic understanding. This status has continued till Kanun-i Esâsî (the Ottoman Basic Law) wit some changes and transformations. Kanun-i Esâsî has transformed this theoretical status into a written constitutional principle with some restrictions. Beyond that, there have been many authorities for the Sultan in Kanun-i Esâsî which had not been for the kings in constitutional or parliamentary monarchies. Accordingly, the Sultan legally had the authority on the establishment and the execution of Heyet-i Vukela (the Council of Ministers). There are some remarkable examples for the authority of the Sultan on Heyet-i Vukelâ such as the assignment and dismissal of the members of Heyet-i Vukelâ, its execution, the right to intervention to the calendar of the assemblies and their jurisdiction processes, his absolute right to veto, assignment of all the members of the Senate and the presidents of the assemblies by the Sultan. The authority of Sultan to avoid of the Ottoman Assembly of Deputies without any restrictions but the elections, by the articles numbered 7 and 35, has changed the balance between the jurisdiction and the execution in favor of the execution. Despite all the restrictions, the assemblies established by Kanun-i Esâsî had the authority of jurisdiction. From Kanun-i Esâsî on, the Sultan had no authority to introduce new laws that had not passed through the assembly. The authority of the Sultan to judge has also been ceded to the impartial courts. By the changes on Kanun-i Esâsî in 1909, parliamentary system was accepted. Moreover, the Sultan lost most of his authorities on jurisdiction and judgment. The government has been responsible only before the parliament. There have been some new sanctions on the government to be brought down by the parliament. Additionally, the status of the parliament has been strengthened by making difficult of annihilating the assembly. By these changes, the status of the Sultan has been diminished remarkably while protecting the monarchic structure of the state. Therefore, it has been possible to have a ?real constitutional monarchy? which was not less valuable than that of the European crowned monarchies.