The role of presidents in foreign policy making since the foundation of Turkish Republic
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan günümüze dış politika yapım sürecinde cumhurbaşkanlarının rolü
- Tez No: 563077
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Soğuk Savaş sonrasında uluslararası politikaların değişen dinamikleri, dış politika belirleyicilerinin çeşitlenmesini beraberinde getirmiştir. Dış Politika Analizi (DPA), devletin“kara kutusunu”açarak bu çeşitliliğin analiz edilebilmesine imkan sağlamaktadır. Fakat, Türk dış politikası ile ilgili çalışmalarda, söz konusu çeşitliliğin gerekliliklerini karşılamak adına yapılan kara kutuyu açma teşebbüsleri yetersiz kalmaktadır. Bu noktada söz konusu araştırma, yasal bir bağlamda kurumların, pratik bağlamda ise iç siyasi güçlerin Türk dış politikası yapım sürecindeki rollerini araştırmak suretiyle literatürdeki eksiklikleri gidermeyi amaçlamaktadır. Bu minvalde Cumhurbaşkanlarının dış politika yapım süreçlerindeki rolü anayasanın tanımış olduğu yetkiler çerçevesinde yasal zeminde ele alınacak ve iç siyasi güç konfigürasyonundan etkilenerek yasal zeminin ötesinde ortaya çıkan fiili durum incelenecektir. Bunun yanında Cumhurbaşkanlarının liderlik tarzlarının onların süreç üzerindeki etkisini şekillendirdiği öngörüsü liderlik profili analizi yönteminden faydalanılarak tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In the wake of Cold War changing dynamics of international politics bring about diversification of determinants of foreign policy. Foreign Policy Analysis (FPA) provides an opportunity for analyzing the diversification by opening the“black-box”of the state. However, in the studies related with Turkish foreign policy, attempts to open the black-box the remain incapable in order to meet requirements of the diversification. The main concentration of the research is to fill the deficiency in the literature by investigating how a foreign policy output is shaped regarding role of the institutions and domestic powers. The study aims to investigate influence of the Presidents on foreign policy decision making and emphasize changing of the influence from a president to other president based on legal context within frame of authority given by the constitutions and balance of domestic political context involving de facto situation materialized beyond legal conditions. In addition, the presumption that the leadership styles of the Presidents shape their impact on the process will be discussed by using the leadership profile analysis method.