Çaycuma ilçesinde tarla koşullarında solucan gübresinin domates (Solanum lycopersicum L.) bitkisi verimi üzerine etkileri
The effect of vermicompost on the yield of tomato (Solanum lycopersicum L.) in the field condition in Çaycuma district
  1. Tez No: 563089
  2. Yazar: LALE GÖKSU TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSÖZ GONCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Solucan gübresi ülkemizde tarımsal üretimde kullanımı artan organik bir gübredir. Son yıllarda yapılan bir çalışmada solucan gübresi uygulamasının domates verimini kimyasal gübrelemeye göre daha fazla arttırdığı gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı, solucan gübresinin Zonguldak ili, Çaycuma ilçesi tarla koşullarında F1 troy çeşidi domates (Solanum lycopersicum L.) verimi üzerine etkisini araştırarak çiftlik gübresi ile karşılaştırmaktır. Çalışma beş grup üç tekerrürde tarla koşullarında yapıldı. Gruplar; kontrol, çiftlik gübresi (2,5 t/da), çiftlik gübresi+kimyasal gübre tam doz (%100) NPK (18-42-16 kg/da), solucan gübresi (0,5 t/da), solucan gübresi+kimyasal gübre yarı doz (%50) NPK (9-21-8 kg/da). Mayıs 2018 tarihinde dikilen fidelerinden üç ayrı hasat döneminde toplanan domateslerin sayı ve toplam ağırlıkları her bir grup için ayrı ayrı hesaplandı. İstatiksel analiz için tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve tukey post-hok testi kullanıldı. Fide başı ortalama meyve sayısı, meyve ağırlığı ve ortalama meyve ağırlığı hesaplandı. Sonuçlar ortalama ± Standart hata olarak verildi. Toplam meyve ağırlığı tüm gruplar da kontrol grubuna göre anlamlı artış gösterdi (P˂0.05). Solucan gübresi verilen gruplarda ise diğer gruplara göre daha fazla bulundu (P˂ 0.05). Yarı doz kimyasal gübre verilen solucan gübresi grubunda toplam meyve ağırlığı sadece solucan gübresi verilen gruba göre anlamlı artış gösterdi (P˂0.05). İlk hasatta toplam meyve sayısı ve ağırlığında sadece solucan gübresi verilen grupta kontrol grubuna göre anlamlı bir artış görüldü (P˂0.05). Domates yetiştiriciliğinde gübreleme, domates verimini artırmaktadır. Bu artış solucan gübresi uygulamalarında daha fazladır. Kimyasal gübre uygulaması çiftlik gübresiyle elde edilen verim artışına bir katkı sağlamazken, yarı doz kimyasal gübre uygulamasının solucan gübresi ile sağlanan verimi arttırdığı gösterilmiştir. Solucan gübre uygulaması ürün veriminde erkencilik sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Vermicompost is an organic manure that its usage has recently been increased in our country. In a study conducted in recent years, the application of vermicompost increased the yield of tomato more than that of chemical fertilizers. The aim of our study that was conducted on a field in Zonguldak city, Çaycuma district in the year 2018 vegetation period to research the effect of vermicompost on the yield of F1-troy variety tomato (Solanum lycopersicum L.) and to compare its effect to farm manure. The experiment were designed in the randomized block with 3 replications in 5 groups were investigated. Groups; control, farm manure (2,5 t/da), farm manure+chemical fertilizers full dose (%100) NPK (18-42-16 kg/da), vermicompost (0,5 t/da), vermicompost+half dose chemical fertilizers (50%), NPK (18-42-16 kg/da). Total weight and the numbers of tomatos that was gained seedlings planted in May 2018 in three distinct harvest periods. from seedlings planted in May 2018 were calculated. Average fruit number and weight per seedlings and average fruit weight were calculated. Results were given as mean ± SE. One way variance analysis (ANOVA) with repeated measures and tukey post-hoc test were used for statistical analyses.