Kriz yönetimi ve krizlerin Çaycuma'daki küçük ve orta büyüklükteki işletmeler üzerine etkileri
Crises management and effects of economical crises on the small and medium sized enterprises in Çaycuma
- Tez No: 128077
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Kurum : Z.K.Ü., Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Ana Bilim Dalı Tes Başlığı : Kriz Yönetimi ye Ekonomik Krizlerin Çaycuma' daki KOBİ'ler Üzerindeki Etkileri Tez Yazan : Kâmuran Mısırlı Tez Danışmanı : Prof. Dr. Güven Murat Tez Turu / Yılı ; Yüksek Lisans Tezi /2003 Sayfa Adedi : 157 ÖZET İşletmelerin tüm yaşamları boyunca karşılamaları muhtemel krizlerin sayısı oldukça yüksektir. Üstelik bu kriz ihtimalleri sayısı her geçen gün artmakta ve etkilerinin kapsamı da genişlemektedir. İşletmelerin maruz kalacağı krizlere önceden hazırlanması, olası krizleri tahmin ederek önlemesi de mümkündür. Yaptığımız bu çalışmada işletmelerin muhtemel kriz ihtimallerinin belirli nedenlerin, başlıca kriz türlerini, krizlerin aşamalarını, işletmelerin krizle ilgili sahip olmaları gerektiğini düşündüğümüz başlıca kriz yönetim ilkelerini, Çaycuma' daki işletmeler üzerinde yapmış olduğumuz alan çalışmasının da yardımı ile ortaya koymaya çalıştık. Elbette işletmelerin olası bütün krizlere tam anlamıyla hazır olması imkansızdır. Ama İşletmelerin herhangi bir krize karşı hazırlık yapması, karşılaşabileceği diğer kriz ihtimallerine karşı da hazırlıklı olması açısından bir avantaj olarak değerlendirilmelidir. Kriz öncesinde, kriz anında ve kriz sonrasında yapılması gereken çalışmalar ve hazırlıklarla ilgili işletmenin yüklenmesi gereken bir maliyet de söz konusu olacağı için işletmelerin kriz yönetim çalışmalarına gereken önemi vermedikleri söylenebilir. Oysa, işletmenin kriz hazırlık çalışmaları için başlangıç olarak üstleneceği maliyet, krizle beraber karşılaşacağı maliyetlerin yanında oldukça önemsiz kalacaktır. Günümüzde işletmelerin krizleri önlemek ve krizle daha iyi mücadele etmek için, etkilenecekleri kriz ihtimallerine karşı kapsamlı bir kriz yönetim çalışmaları yapmaları zorunludur. Anahtar Kelimeler Kriz Yönetimi, Kriz Yönetim Planı, Kriz Yönetim Ekibi, Kriz Rehberi, Yeniden Yapılanma, KOBİ
Özet (Çeviri)
Instititioa : Z.K.Ü., Institue of Social Sciences, Department of Management Title : Crises- Management and Effects of Economical Crises on the Small and Medium Sized Enterprises in Çaycuma Author : Kâmuran Mısırlı Adviser : Prof. Dr. Güven Murat Type of Thesis / Year : MSc. Thesis,2003 Page Number : 157 ABSTRACT Businesses are likely to meet many crises during their lifetime. Unfortunately this crises probability is increasing every day and the scope of these crises are expanding. It is possible for businesses to predict crises they are likely to face and prevent them. In this study we eximine the reasons underlying possible crises, types of crises, stages of crises and certain crises management principles that we think firms should have in place with the help of a field study conducted on businesses in Çaycuma. Of course it is possible for businesses to be fully prepared for all possible crises. But a businesses preparedness for specific possible cresis will be an advantage for readiness towards other possible crises. We can say that businesses do not place enough importance on crises managment because activities and preparations during, before and after crises brings costs to the business. But the cost of preparing for a crises will be insignificant when compared to the cost of a crises. Today it is a must for companies to undertake extensive crises management programs to prevent possible crises and manage them when they become a reality. Key Words Crises Management, The Project of Crises Managment, The Guide of Crises, Reconstructed, SMEs