Turgut Güler'in tarihî roman üçlemesinde gramatikal dizin ve bazı kelime grupları
Gramatic series and some word groups in the historical roman three of Turgut Güler
  1. Tez No: 563118
  2. Yazar: ÜMMİHAN KAVUK
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET MEHDİ ERGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 710
Özet
Söz varlığı üzerine yapılan çalışmalar, kültür ve tarihin taşıyıcısı konumundaki şair ve yazarların bakış açılarını, kültür izlerini, tespit etmekte mühim bir yer tutmaktadır. Kültür yaşayan bir canlı gibi gün aldıkça gelişir ve büyür. Kültürün aktarıcısı ise dildir. Şair ve yazarlar dili çeşitliliği ve ahengiyle yoğurabildiği takdirde somut mirasımız olan kültürü sağlılıklı bir şekilde aktarabilirler. Bu bağlamda şair ve yazarlar önemli mihenk taşı olarak adlandırılabilir. Türk milleti tarih sahnesine çıktığından beri farklı coğrafyalarda yaşayıp aynı dille kalpleri atan bir toplumdur. Türk dili en eski yazılı eserlerinden bugünkü döneme kadar çeşitlenmiş, gelişmiş ve son halini almıştır. Çalışmada ele alınan metin argümanı Türk tarihinin üç önemli padişahını ele alan Turgut Güler'in tarihî roman üçlemesinden alınmıştır. Turgut Güler' in şahsiyeti, hayatı, eserleri incenip tarihi üçlemesi olan Şehsvâr-ı Cihângir, Cihângîr Tuğlar, Demir Kuşâklı Cihângîr üzerinde çalışılmaya karar verilmiştir. Eserlerin gramatikal indeksi ve belirlenen kelime grupları üzerine incelemeler yapılmıştır. Yapılan çalışmalardan hareketle Turgut Güler'in belirlenen eserlerindeki söz varlığı ve edebi kimliği açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmada kelime grupları, kelime sayıları tablolarla verilmiştir. Son olarak da belirlenen bazı bağlamlar üzerinde kelime analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The studies on vocabulary have an important place in determining the perspectives of cultural and historical poets and writers, cultural traces. Culture grows and grows as a living creature takes days. The conveyor of culture is language. If poets and writers can knead the language with diversity and harmony, they can transfer our concrete heritage culture in a healthy way. In this context, poets and writers can be called important milestones.Turkish nation is a society that lives in different geographies and throws hearts in the same language. The Turkish language has been diversified, developed and finalized from the earliest written works of today. The text discussed in the study was taken from the historical novel trilogy of Turgut Güler, who discussed the three important sultans of Turkish history. Turgut Güler's personality, life, works of the history novel trilogy Şehsvâr-ı Cihângir, Cihângîr Tuğlar, decided to work on Demir Kuşâklı Cihângîr. The grammatical index of the works and the determined vocabulary groups were examined. In the light of the studies, it is tried to explain the vocabulary and literary identity of the determined works of Turgut Güler. Word groups, word numbers are given in tables. Finally, word analysis has been done on some determined contexts.