Meteorolojik veri kullanılarak elektriksel arıza kestirimi yapılması ve proaktif onarım faaliyetleri için karar destek sistemi geliştirilmesi
Prediction of electrical failure by using meteorological data and development of decision support system for proactive repair activities
- Tez No: 563119
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF İLKER TOPCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Elektrik dağıtım sistemlerinde hava olayları kaynaklı arızaların tespit edilmesi yabancı literatür çalışmalarında birçok defa işlenen bir konu olmuştur. Arıza yönetimi başlığı altında geçen bu çalışmalarda genellikle seçilen bölgeler bazında tahminlemeler yapılmış ve bu tahminlemelerin kestirim başarısına odaklanılmıştır. Bir diğer odak noktası bu arıza kestirimleri ile etkilenecek abone sayısı ve etkilenecek abone tipine bağlı olarak proaktif bakım faaliyetinin yürütülmesi çalışmalarıdır. Bu iki başlık birbirinden ayrılmadan 360 derece bakış açısı ile düşünüldüğü zaman işletmeler için kar unsuru oluşturabilmektedir. Çalışmamızda arıza yönetiminde bütüncül bir bakış açısıyla elektrik kesintilerinin önceden tahmin edilmesi ve arıza meydana gelecek trafo veya hatların bağlı olduğu abone tipi, mevcut kaynağın mevcut işleri ve arızanın olasılığı ve büyüklüğü ile düşünülerek uçtan uca bir arıza yönetimi çözümü hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Detection of failures due to weather events in electricity distribution systems has been a subject which has been processed many times in foreign literature studies. These studies, which are under the title of malfunction management, have generally made estimations based on selected regions and focused on the estimation success of these estimates. Another focus is on the implementation of proactive maintenance activities based on the number of subscribers affected by these fault estimates and the type of subscriber to be affected. When these two topics are evaluated together with 360 degree perspective, they can form a profit element for enterprises. In our study, an end-to-end fault management solution has been targeted by considering the power outages with a holistic point of view in fault management and the type of subscriber to which the transformer or lines will be connected, the current jobs of the current source and the probability and magnitude of the fault.