Lozan Antlaşması sonucu 1923-1930 tarihleri arasında Sinop iline gelen mübadele göçmenleri
The immigrants of population exchange who came to Sinope betveen years of 1923-1930 as a result of the Treaty of Lausanne
  1. Tez No: 563126
  2. Yazar: FATİH ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BÜYÜKKARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu tezde 1923-1930 yılları arasında Sinop iline mübadele ile gelen Selanik göçmenleri üzerinde çalışılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında Lozan Antlaşması'nı gerektiren sebeplerin tarihsel süreci, birinci bölümde konunun geçtiği yer olan Sinop'un, tarihi süreci ve coğrafi özellikleri üzerinde kısaca durulmuştur. İkinci bölümde Lozan'da mübadeleyle ilgili görüşmeler, mübadele kararını alınmasıyla Yunanistan'dan Türkiye'ye gelecek olan mübadillerin ülkeye geliş süreçleri ile Türkiye'de iskân edilme sürecinde yaşadıkları sıkıntılar anlatılmıştır. Üçüncü bölüm Sinop'a gelen mübadillerin Selanik'ten geliş süreçleri, iskân durumları, yapılan iaşe yardımları ve iskân sürecinde yaşanılan olumsuzluklar ile mübadillerin halkla olan ilişkileri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde ise Sinop'ta ve Sinop köylerinde yaşayan ikinci kuşak mübadiller ile yapılan söyleşiler yer almaktadır. Bu söyleşilerle mübadele süreci zengin kılınarak kayıt altına alınmak istenmiştir. Bu araştırmada, söylenenleri kanıtlamak, konuyu sağlam temellere oturtmak içinöncelikle Ankara Başbakanlık Cumhuriyet Arşiv Belgeleri, Türk Kızılay Arşiv Belgeleri ve 12 Haziran 1922 tarihinde yayın hayatına başlayan Sinop Gazetesi, ilin tek gazetesi kullanılmıştır. Bu belgeler günümüz Türkçesine uyarlanarakkonunun daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır. Aynı zamanda mübadele konusuyla ilgili Türkiye'de değerli eserleri bulunan Prof.Dr.Kemal ARI, Prof.Dr.Onur YILDIRIM, Prof.Dr.Nedim İPEK,Prof.Dr. Önder DUMAN'ın yayınlarından dafaydalanılmıştır. Bununyanında her yıl uluslararası düzeyde saygın akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşen ve Prof.Dr.Mehmet Yavuz ERLER'in editörlüğünü yaptığı“Uluslararası Mübadele ve Balkan Türk Kültürü Kongre Bildirileri”adı altında yayınlanan kitaplarda konumuzla ilgili yer alan bildirilerle konudesteklenmiştir. Ayrıca konuyla ilgili yayınlanan kitaplar, hakemli dergilerde yer alan makaleler, yayınlanmamış yüksek lisans ve doktoratezleri, interneterişimi, ansiklopedik bilgilerkullanılarak konu çeşitli kaynaklara dayandırılıp zenginleştirilmeye çalışılmıştır. Mübadillerle yapılan söyleşilerle konunun anlaşılması ve kafalardaki soru işaretlerinin giderilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It was studied about Salonica refuges who came from Greece to Sinope between 1923 and 1938 years because of cartel, in this searching.This thesis study has four part. In the introduction is including processing history of Treaty Of Lausanne's reasons, at the first part that is explained shortly feature of geographical and an history of Sinope where lived narrative. Also at the second section that is interested in meeting about excambium also after then process of their coming and this refugees who will come to Turkey from Greece and problem of the their residence process is pointed. As for that in the third chapter, exchanged's come process from Salonica to Sinope and their rezidence problems, helping of subsidise and also problems of rezidence process as well as refegees' relationships are explained.At the fourth section there are interviews with second generation refugees who are living in Sinope and its villages. The aimed undering the record of process of refugee and in the resourcing-rich by these are. The republic archive documents of Prime Ministry, Archive Documents of Turkish Red Crescent and Sinop Newspaper, first paper in this city, which is started publishing in 12 July 1922 are used for show the evindence of all explaining in this researching.Those are documents are translated and updated daily Turkish language so that be accessible text.At the same time, gotten help from Prof. Dr. Kemal Arı, Prof. Dr. Onur Yıldırım, Prof. Dr. Nedim İpek, Prof. Dr. Önder Duman who had to many achievement about subject of excambium in Turkey. On the other hand, this searching is proved with a congress that Prof. Dr. Mehmet Yavuz Erler is editor of books are published, it is called“International Excambium and Balkan Turkish Culture Congress Proceedings”that is organizing, at an international level with including prestigious academicians, every year.Also, books that are published according to subject of refugees, article is published at peer-reviewed journal, international published article, postgraduate thesis's, phd dissertations, on internet searching, knowledges of encyclopedia while are using aimed at in the resourcing - rich, this is. It be wanted understanding clearly and eliminated confusing questions to by interviews with refugees.