Meme kanserinde RUNX2'nin bazı hücrelerarası matriks proteinleri ve enzimleri üzerine etkisi
Effect of RUNX2 on some extracellular matrix proteins and enzymes in human breast cancer
- Tez No: 563130
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Runt ilişkili genlerden biri olan runx2 osteoblast/kondrosit farklılaşmasının önemli düzenleyici moleküllerinden biridir. İnsan kanserlerinde runx2'nin aşırı eksprese olduğu ve kemik metastazının esas öncülerinden biri olduğu yakın geçmişte bulunmuştur. Bunun yanı sıra, runx2'nin meme, prostat ve kolorektal kanserlerinde artmış büyüme, invazyon ve metastazla bağlantılı olduğu gösterilmiştir. Bir kanser hücresinin metastaz yapabilmesi için ekstrasellüler matriksin (ECM) modifiye edilmesi ve ECM-hücre ilişkilerin zayıflatılması gerekmektedir. Bu işlem kanser hücreleri tarafından salgılanan çeşitli enzimler ve proteinler tarafından gerçekleştirilir. ECM modifikasyonunda ve ECM-hücre interaksiyonunda önemli role sahip matriks metalloproteinazların (MMP) ekspresyonundan runx2 sorumlu tutulmaktadır. Bu bilgiler ışığında insan meme kanseri hücre soylarında ECM modifikasyonu ve ECM-hücre etkileşiminde önemli rolleri olan heperanaz (HPA1), lizil oksidaz (LOX), sisteince zengin salgılanmış asidik protein (SPARC), ve osteopontin (OPN) gibi proteinlerin ekspresyonunda runx2 transkripsiyon faktörünün etkili olup olmadığı araştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda insan meme kanseri östrojen reseptör pozitif (MDA-MB-231) ve negatif (MCF-7) hücre hatlarında runx2 siRNA'sı kullanılarak runx2 knocdown modeli oluşturulmuş ve çalışmamıza konu olan ECM proteinlerinin mRNA miktarları ve protein ekspresyonlarındaki değişiklikler PCR ve Western emdirim yöntemi ile gösterilmiştir. Elde edilen veriler, MCF-7 hücrelerinde runx2'nin susturulması çalışmada ele aldığımız HPA1, SPARC ve LOX'un hem mRNA hemde protein seviyelerinde azalma olduğunu, OPN mRNA ve protein seviyelerinde ise bir değişiklik olmadığını göstermiştir. MDA-MB-231 hücrelerinde ise LOX ve HPA'nın protein ve mRNA miktarlarında belirgin bir azalma saptanmıştır. SPARC ifadesinde ise belirgin bir artış meydana geldiği gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, runx2 yoluyla HPA1, LOX ve SPARC gibi matrisellüler protein ekspresyonunun düzenlenmesi, insan meme kanserinin habis potansiyelinin düzenleyici mekanizmalarından biri gibi görünmektedir. Dolayısıyla, runx2 meme kanserinin tedavi sürecinde hedef bir molekül olarak düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Runx2 is one of the runt related genes that are important regulatory molecules of osteoblast/ chondrocyte differentiation. It has recently been discovered that runx2 is overexpressed in human cancers and is one of the major precursors of bone metastasis. In addition, runx2 has been shown to be associated with increased growth, invasion and metastasis in breast, prostate and colorectal cancers. The cancer cell metastasis requires modifications of extracellular matrix (ECM) and reduction in ECM-cell interaction. This process is performed by various enzymes and proteins secreted by cancer cells. Runx2 is responsible for the expression of MMPs which have an important role in ECM modification and ECM-cell interaction. In the light of this information, the effect of runx2 transcription factor on expression of proteins such as osteopontin, SPARC, LOX and heparanase which have important roles in ECM modification and ECM-cell interaction in human breast cancer cell lines were investigated. For this purpose, runx2 knockdown model was created by using runx2 siRNA in human breast cancer oestrogen receptor positive MDA-MB-231 and negative MCF-7 cell lines. The changes in the mRNA and protein expression levels of ECM proteins in this model were shown by the PCR and Western blotting methods respectively. The data obtained from this study showed that there was a decrease in both mRNA and protein levels of HPA1, SPARC and LOX in MCF-7 cells, but there was no change in OPN mRNA and protein levels. However, the protein and mRNA levels of HPA and LOX were significantly reduced in MDA-MB-231 cells and SPARC expression was significantly increased. Consequently, the regulation of matricellular proteins, which are HPA1, LOX and SPARC, expressions through runx2 appears to be one of the regulatory mechanisms of the malignant potential of human breast cancer cells. Therefore, runx2 can be considered as a target molecule in the treatment process of breast cancer.