İş çevrimlerinin farklı evrelerinde para politikası etkinliği: Türkiye ekonomisi üzerine bir ekonometrik analiz
The efficiency of monetary policy in different phases of the business cycle: An econometric analysis on Turkish economy
  1. Tez No: 563131
  2. Yazar: SELİN SALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÖMER ERSİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İş çevrimi hareketleri ekonomilerde GSMH oranlarının zaman içinde takip ettiği, daralma ve genişleme dönemlerinden oluşan dalgalanmalardır. Para politikası etkinliği ise politika araçlarının doğru ve zamanında etkin şekilde gerçekleşmesidir. Para politikası etkinliğine ilişkin genel bir bakış sunulursa, Merkez bankasının politika araçlarını para politikası hedefleri doğrultusunda etkin bir şekilde ve doğru zamanda kullanılması olarak değerlendirilebilmektedir. Çalışmada iş çevrimlerinin ve para politikasının etkinliğinin aynı anda ele alınması çalışmayı literatürden farklılaştırmaktadır. Çalışmanın hedefleri doğrultusunda, öncelikle Klasik, Monetarist, Keynesyen, Yeni Keynezyen ve Reel Konjonktür okullarının iş çevrimleri ve para politikasına ilişkin yaklaşımları; takibinde ise para politikasının etkinliği ve para politikası kuralları değerlendirilmiştir. Merkez Bankasının iş çevrimlerinin farklı evrelerinde verdiği tepkilerin ölçülmesinin amaçlandığı uygulama bölümünde, ilk aşamada Markov rejim geçiş modelleri ile Türkiye'de genişleme ve daralma evreleri tahmin edilmiş, ikinci aşamada daralma ve genişleme evrelerinde Merkez bankasının politika faiz oranları ile enflasyon ve büyümeye yönelik tepkileri Taylor kuralı çerçevesinde analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, Türkiye'de para politikasının enflasyon ve büyümeye yönelik tepkilerinin rejimlere göre değişmekle beraber, her iki evrede de para politikasının etkinliğini koruduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Business cycles are the periods which include the expansionary and the recessionary regimes in which the GDP fluctuates around its long run trend. The efficienct of monetary policy, on the other hand, is taken as timely and correct applications of the monetary tools by the monetary policy. If a general overlook regarding the efficiency of the monetary policy is to be presented, efficient use of the monetary policy tools at the right time is a strong indicator of the success of the policy. In this study, the simultaneous evaluation of the business cycles and the efficiency of monetary policy differentiates the study from the majority of the studies in the literature. In accordance with the targets of the study, Classical, Neo-Classical, Monetarist, Keynesian, New Keynesian and Real Business Cycle schools of thoughts are evaluated in terms of their approaches regarding the monetary policy and the tools of policy and policy rule suggestions. In the application section where we aimed at investigating and measuring the responses of the Central Bank in different phases of the business cycle we followed certain stages. At the first stage, the expansionary and recessionary regimes in Turkey are estimated with a Markov regime switching model; at the second stage, the responses of the Central Bank to the developments in the inflation rates and in the growth rates are analyzed in terms of the Taylor rules. The findings of the study suggest that though the responses of the monetary policy in Turkey differenciate in different regimes, the overall look reveal that in both regimes, the monetary policy maintains its efficiency.