Metastatik meme kanserli hastalarda primer ve rekürren/metastatik hastalığa ait dokularda ER, PR, HER-2 ekspresyonunun karşılaştırılması
Comparison of ER, PR and HER-2 in primary and paired recurrent/metastatic lesions in metastatic breast cancer patients
- Tez No: 243118
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ÖZIŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Meme kanserinde östrojen reseptörü (ER), progesteron reseptörü (PR) ve HER-2 ekspresyonu prognostik ve prediktif değer taşır. Şimdiye kadar metastatik hastalıkta tedavi seçimi yapılırken primer tümöre ait prediktif parametreler kullanılmaktaydı. Ancak son zamanlarda yapılan bazı çalışmalarda primer tümör ile rekürren/metastatik hastalık (RMH) arasında ER, PR ve HER-2 ekspresyonunda uyumsuzluk olabildiği gösterilmiştir. Bu çalışmada, 87 metastatik meme kanserli (MMK) hastada primer tümör ile RMH arasında ER, PR ve HER-2 ekspresyonu açısından uyumsuzluk olup olmadığı araştılmıştır. Doku örneği alınan RMH bölgelerinin %26.4'ünü lokorejyonel rekürrens, %73.6'sını uzak metastazlar oluşturmaktadır. Primer tümörde ve RMH'ta ER ekspresyonu bilinen 81 hastanın 30'unda (%37); primer tümörde ve RMH'ta PR ekspresyonu bilinen 77 hastanın 42'sinde (%54.5); primer tümörde ve RMH'ta HER-2 ekspresyonu bilinen 68 hastanın 12'sinde (%17.6) uyumsuzluk olduğu saptanmıştır. ER, PR, HER-2 ekspresyonunda uyumsuzluk olan hastalar ile olmayan hastalar, örneklenen RMH bölgesi, önceden kemoterapi (KT) ve hormonal tedavi (HT) alıp almamaları yönünden karşılaştırıldığında; ER ve HER-2 ekspresyon farklarının bu faktörlerden etkilenmediği görülmüştür. Ancak PR ekspresyonundaki uyumsuzluğun önceden KT almış olan hastalarda, almayanlara göre daha fazla olduğu bulunmuştur (P=0.038). Yine PR ekspresyonundaki uyumsuzluğun sınırda bir istatistiksel değerle (P=0.074) önceden HT alanlarda almayanlara göre daha fazla olduğu görülmüştür. Sonuçta hastaların primer meme tümörü ile RMH'a ait dokularında ER, PR, HER-2 ekspresyonlarında sırasıyla %37, %54.5, %17.6 uyumsuzluk olduğu saptanmıştır. Bu sonuçlar hastanın tedavi kararını değiştirebileceğinden, mümkünse RMH'ta biyopsi yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The assessment of ER, PR and HER-2 is made routinely in every breast cancer patient to have information about prognosis and to select patients who are candidates for hormonal and anti-HER-2 therapy. Recent studies have shown some degrees of discordance in ER, PR and HER-2 expression between primary and recurrent/metastatic lesions (RML). In this study we compared the ER, PR and HER-2 status of the primary and paired RML in 87 metastatic breast cancer patients. Among the RML sites, 26.4% were locoregional, 73.6% were distant metastatic sites. Among 81 patients with known ER expression on both primary and RML, 30 (37%) showed discordance on ER expression. Among 77 patients with known PR expression on both primary and RML, 42 (54.5%) showed discordance on PR expression. Among 68 patients with known HER-2 expression on both primary and RML, 12 (17.6%) showed discordance on HER-2 expression. No differences were observed when we compared patients who have discordant ER, PR, HER-2 status with patients who have concordant ER, PR, HER-2 status between the primary tumor and paired RML with respect to site of biopsy (locoregional vs distant metastasis) and prior therapies (chemotherapy and endocrine therapy). The exceptions to this finding are greater percentage of PR discordance (P=0.038) seen in patients who received prior chemotherapy compared to patients who did not receive prior chemotherapy and the greater percentage of PR discordance (P=0.074) seen in patients who received prior endocrine therapy compared to patients who did not receive prior endocrine therapy. As a conclusion the discordances seen in expression of ER, PR and HER-2 between the primary tumor and paired RML are 37%, 54.5% and 17.6% respectively. As these discordant results make changes in treatment decision, a biopsy of the metastatic lesion could be recommended in metastatic breast cancer patients when feasible.