Çizgi filmlerde aile TRT Çocuk kanalı örneği
Family in cartoon: Example of TRT Cocuk channel
  1. Tez No: 563144
  2. Yazar: ASİYE MERVE BAYKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. KASIM KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Radyo-Televizyon, Folklore, Radio and Television
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Televizyon, kendisini ve çevresini keşfedip öğrenmeye çalışan çocuk için anne ve babadan sonra üçüncü ebeveyn olabilmektedir. Televizyon, kontrolsüz bir şekilde izleyen çocukların, fiziksel, psikolojik ve kimliksel gelişimleri üzerinde olumsuz etkiler bırakabilmektedir. Bu durum, çocuklara yönelik programların yakından incelenmesini gerekli hale getirmektedir. Geleceğin büyükleri olacak çocukların aile algılamasında animasyonlarda sunulan aile biçimi etkili olacaktır. Bu araştırmanın amacı, TRT Çocuk kanalındaki yerli yapımlarda aile içi ilişkiler ve roller incelenerek ailede nasıl bir geleneksel aile veya nasıl bir modern aile modelinin sunulduğunun ortaya konulmasıdır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Belirlenen yerli yapım animasyonlara erişilerek, içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Animasyonlardaki aile üyelerinin davranışları ve diyalogları incelenerek bölüm içerisinde ön plana çıkan davranışlar ve diyaloglar not edilmiştir. Elde edilen veriler yorumlanarak, çizgi dizilerdeki anne, baba, çocuk ve yaşlı rollerinin nasıl sunulduğu, aile tiplerinin ve aile modellerinin nasıl yansıtıldığına ulaşılmıştır. Sonuç olarak, TRT Çocuk Kanalı'nda yayınlanan yerli yapım animasyonlarda, anne, baba ve çocuklardan oluşan modern çekirdek aile tipinin sunulduğu belirlenmiştir. İçerisinde yaşlı bulunan animasyonlarda aile büyükleri ile yakın ilişkilerin kurulduğu görülmüştür. Ancak, komşuluk ve akrabalık konusunda ilişkiler oldukça zayıftır. Aileler belirlenmiş çevrelerinin dışına çıkmamaktadırlar. Dizide var olan karakterlerin dışında yeni karakterlerle ilişkileri ise çok sınırlı olmaktadır. Ailelerin demokratik aile modeline uygun olduğu kanısına ulaşılmıştır. Aile üyeleri birbirinin düşüncelerine saygı duymakta, olumlu kararlarını ise desteklemektedirler. Ebeveynler, sanat alanında, sportif faaliyetlerde kendilerini geliştirmeleri için çocuklarını teşvik etmektedirler. Animasyonlarda sunulan anne karakterleri genel itibari ile sakin bir yapıda, çocuklarının düşüncelerini önemseyen, kendisini evine ve çocuklarına adamış, kariyeri ikinci planda olan kadınlardır. Baba karakterleri ise, yumuşak huylu, çocukları ile ilgilenen, düzeli işleri olan erkeklerdir. Çocuk karakterler, yaş gruplarına göre farklı davranışlar sergilemektedir. Dede ve nine karakterleri torunları ile ilgilenmekte, çocuklarının iş yükünü hafifleterek onlara yardımcı olmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Television can be the third parent after the mother and father for the child who tries to discover and learn about itself and its environment. Television could have a negative effect on the physical, psychological and identity development of children who watch too much in an uncontrolled way. This situation makes it imperative to have a closely examine the programs for children. The family style presented in the animations is effective on the family perception of the children who will br the adults of the future. The aim of this research is to examine the roles and family relations and show how a family is a traditional family or how a modern family model is presented in domestic productions of TRT Çocuk Channel. Qualitative research method was used in the research. The selected domestic animations were accessed and analyzed by content analysis method. The prevailing behavior and dialogues in the part were noted by examining the behaviors and dialogues of family members in animation. By interpreting the obtained data, it has been acquired how the roles of mother, father, children and the elder are presented and how the family styles and the family models are reflected in the animated series. As a result, it is seen that the modern core family type consisting of mother, father and children is reflected in domestic production animated cartoon broadcasted in TRT Çocuk Channel. In the animations found elder family members, it is seen that there are close relations between the family and the elders of the family. However, the relations with neighboring and kinship are rather weak. The families do not go out of their determined neighborhood. Their relations with new characters are very limited except for exiting characters in the series. It is concluded that the families are appropriate for democratic family model. Family members respect each other's thoughts and support their positive decisions. Parents encourage their children to improve themselves on fields of sport and arts. The mother characters presented in the animations are women who are in a calm nature, caring for their children's thoughts, and devote themselves to their home and children however their career is on the second plan. The father characters are men who are bland, interested in their children, and have regular jobs. Child characters show different behaviors according to age groups. Grandmothers and grandfathers take care of their grandchildren, help their children to ease their workload.