Okul öncesi döneme yönelik çizgi filmlerin çocukların bilişsel gelişim alanını desteklemesi açısından incelenmesi: TRT Çocuk kanalı örneği
Analysis of cartoons designed for preschool children in terms of supporting children's cognitive development area: The example of TRT Children's channel
  1. Tez No: 829798
  2. Yazar: ÖZGENUR KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA ÇÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi döneme uygun TRT Çocuk Kanalı'nda yayımlanan çizgi filmler kategorisinde ve yayın akışı içerisinde yayımlanma sıklığı fazla olan“Yade Yade, Elif ve Arkadaşları, Ege ile Gaga ve Aslan”çizgi filmlerinin MEB 2013 Okul Öncesi Eğitim Programında yer alan bilişsel alan kazanım ve göstergelerini içerip içermediğini ve sıklık değerlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Seçilen çizgi filmlerden 30'ar bölüm olmak üzere toplam 120 bölüm incelenmiştir. Araştırma içerik analizi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çizgi filmlerden bilişsel alan kazanım ve göstergelerini destekleme açısından en fazla yer verme düzeyinin 702 frekans değeri ile Yade Yade çizgi filminde, en az yer verme açısından değerlendirildiğinde ise 466 frekans değeri ile Elif ve Arkadaşları çizgi filminde görüldüğü tespit edilmiştir. Aslan çizgi filmi 678 frekans değeri ile ikinci sırayı, Ege ile Gaga çizgi filmi de 501 frekans değeri ile üçüncü sırayı almıştır. Buna göre çizgi filmlerin analizleri sonucunda MEB 2013 Okul Öncesi Eğitim Programında yer alan bilişsel alan kazanım ve göstergelerini destekleme açısından en çoktan en aza doğru“Yade Yade, Aslan, Ege ile Gaga, Elif ve Arkadaşları”olacak şekilde sıralamak mümkündür. K19“Problem durumlarına çözüm üretir.”kazanımı Elif ve arkadaşları, Aslan ve Yade Yade çizgi filmlerinde en yüksek frekansa sahip olan kazanım olmuştur. K21“Atatürk'ü tanır ve Türk toplumu için önemini açıklar.”(%0,00) kazanımı Yade Yade, Elif ve Arkadaşları, Ege ile Gaga ve Aslan çizgi filmlerinin hepsinde ortak olarak hiç yer verilmeyen kazanım olmuştur. Yapılan araştırma sonucunda da TRT Çocuk Kanalında incelemeye alınan Ege ile Gaga, Aslan, Elif ve Arkadaşları ile Yade Yade çizgi filmlerinden elden edilen bulgulara göre çocukların bilişsel alan kazanım ve göstergelerini desteklemeye yönelik içeriklere sahip olduğu ancak her kazanıma ve göstergeye yeterince yer verilmediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine whether the“Yade Yade, Elif ve Arkadaşları, Ege ile Gaga ve Aslan”cartoons, which have a high frequency of broadcasting in the category of cartoons broadcast on TRT Children's Channel suitable for preschool age, include the cognitive domain gains and indicators in the MEB 2013 Pre-School Education Program and their frequency values. A total of 120 episodes, 30 of which were selected from the cartoons, were examined. The research was carried out using content analysis. It has been determined that the highest level of inclusion in cartoons in terms of supporting cognitive field acquisition and indicators is seen in the“Yade Yade”cartoon with a frequency value of 702, and when evaluated in terms of least inclusion, it is seen in the“Elif ve Arkadaşları”cartoon with a frequency value of 466. The cartoon“Aslan”ranked second with a frequency value of 678, and the cartoon“Ege ile Gaga”ranked third with a frequency value of 501. Accordingly, as a result of the analysis of the cartoons, it is possible to rank them from most to least as“Yade Yade, Aslan, Ege ile Gaga, Elif ve Arkadaşları”in terms of supporting the cognitive field achievements and indicators in the MEB 2013 Preschool Education Program. K19“Produces solutions to problem situations.”The acquisition has the highest frequency in“Elif ve Arkadaşları”,“Aslan”and“Yade Yade”cartoons. K21“Knows Atatürk and explains its importance for Turkish society.”(%0.00) is an achievement that is not included in all“Yade Yade, Elif ve Arkadaşları, Ege ile Gaga and Aslan”cartoons. As a result of the research, according to the findings obtained from the cartoons Ege ile Gaga, Aslan, Elif ve Arkadaşları and Yade Yade, which were examined on TRT Children's Channel, it was determined that they had content to support children's cognitive field achievements and indicators, but not enough was given to each achievement and indicator.