Doğu Alman yazınında romantizm eğsinimi: Christa Wolf'un 'Hiçbir Yerde'' yapıtında özyaşamsal öğelerin yansıma alanı olarak romantizm dönemi
The tendency of romanticism in the eastern german literature: The romanticism in Christa Wolf's work 'Nowhere To Be' as the reflection area of the self-vital elements
  1. Tez No: 563147
  2. Yazar: SÜHEYLA ATMACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHBENDER ÇORAKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Almanya'nın ikiye bölünme süreci Berlin Duvarı'nın inşası ve ülkenin Doğu ve Batı Almanya olarak iki farklı rejimle yönetilmesi birçok değişikliği beraberinde getirmiştir. Edebiyat da bu değişiklikten etkilenen alanlardan biri olmaktan kurtulamamıştır. Sosyalist Gerçekçilik akımı ile birlikte Doğu Almanya yazarları hem özgün eser vermekten alıkonulmuş hem de kalemlerine ket vurulmuştur. Yönetim, yazarlardan Bitterfelder Weg'de alınan kararlar gereği özellikle iş hayatında gözlemlemeler yapmalarını ve bu gözlemlere göre yalnızca gerçekleri yazmalarını talep ediyordu. Fakat görünenin aksine gerçek bambaşkaydı. Doğu Almanya'da yaşanan bu baskıcı tutum yazarları içinden çıkılamaz bir buhrana sürüklüyordu. Çalışmamızın yazarı Christa Wolf da bu dönem içerisinde yaşamış ve bu buhranı tecrübe etmiş birincil yazarlardan diyebiliriz. Dönemin getirdiği çalkantılı süreç Wolf'u da fazlasıyla etkilemiş ve bu durum eserlerine de yansımıştır. Hatta sansürlenmekten çekinmiş olacak ki kimi eserlerini yayımlamaktan bile geri durmuştur. Çekmece edebiyatı olarak da adlandırılan bu tabir Christa Wolf'a da yansımıştır. Bu bağlamda dönemin ve getirdiği olumsuz etkilerden yola çıkarak farklı bir haykırış yöntemi deneyen Christa Wolf, ele aldığımız eserinde kendini Romantizm Döneminde yaşayan Karaoline von Günderrode ve Heinrich von Kleist'a benzetmiş, onlar üzerinden Doğu Almanya ve yönetim eleştirisi yapmıştır. Biz de bu bağlamda, özellikle Romantizm Dönemi'nin ortaya çıkmasına yol açan Fransız İhtilali'nden ve tarihi arka planından hareketle, Romantizm Dönemi ve özellikleri, Doğu Almanya tarih, Doğu Alman Edebiyatı, eserimizin yazarı Christa Wolf ve eserde konusu geçen Karoline von Günderrode ve Heinrich von Kleist'in gerçek yaşamlarından ve eserde anlatılan hallerinden yola çıkarak Christa Wolf'un neden bu iki yazarı seçtiğini neden Romantik Döneme eğsinip kendini eserinde gizlediğini irdelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
After the Second World War, the process of dividing Germany into two has brought many changes with the construction of the Berlin wall and the administration of the country to the east and West Germany with 2 different regs. Literature could not be prevented from being one of the areas affected by this change. In conjunction with the current socialist realism, the authors of East Germany were both stripped of the original works and were also hit by their pens. The administration demanded that the authors make observations on the Bitterfelder Weg, especially in the business life, and to write only the facts according to these observations. But unlike the look, it's a real bambasher. This oppressive attitude in East Germany was dragging an inextrensible Brasilian from the authors. Christa Wolf, the author of our study, has lived in this period and is one of the primary authors who have experienced this buhrist. The turbulent process brought about by the period has influenced Wolf too, and this is reflected in his works. He's even afraid of censoring, which he even stopped to publish his works. This phrase, also called drawer literature, is reflected in Christa Wolf. In this context, Christa Wolf, who has experimited with a different way of shouting from the negative effects of the period and brought it to his work, resembles the Karaoline von Günderrode and Heinrich von Kleist who lived in the period of romance, and they made the east Germany and the management criticized. In this context, especially in the history of the French Revolution, which led to the emergence of the period of romanticism and its historical background, the period and features of romance, history of East Germany, East German literature, the author of our work Christa Wolf and the subject of the works Based on the true lives of the last Karoline von Günderrode and Heinrich von Kleist, and the way they were described in the work, we tried to see why Christa Wolf chose these two authors and hid himself in the work of the Romantic period.