Görgü (Malatya) kurşun-çinko cevherinin karakterizasyonu ve flotasyonunun araştırılması
Investigation of characterization and flotation of Görgü (Malatya) lead-zinc ore
- Tez No: 563165
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP CEBECİ, PROF. DR. HİKMET SİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı; Malatya ili Görgü (Cafana) bölgesinde bulunan karışık kurşun-çinko cevherinin karakterizasyonu ve flotasyon davranışını araştırmaktır. Bu bölgede jeolojik olarak cevherin üst seviyelerinde sülfürlü mineral oluşumu, derinlere inildikçe meteorik suların etkisi ile karbonatlaşma oluşmuştur. Oluşan aşırı oranda karbonatlaşma flotasyonu zorlaştırmıştır. Çalışmada flotasyon kimyasallarının (toplayıcı, canlandırıcı, dağıtıcılar, bastırıcı, köpürtücü, pH düzenleyici) türü ve miktarının flotasyon verimi üzerine etkisi incelenmiştir. Önce kaba flotasyon yapılmış (Na2S, KAX, Na2SiO3, Na2S2O5, CuSO4, ZnSO4, MIBC) ve daha sonra temizleme flotasyonu (Na2S, KAX, Na2SiO3, Na2S2O5, CuSO4, MIBC) yapılarak cevher örneğinin flotasyon davranışı incelenmiştir. Bölgedeki kurşun-çinko cevherinin kurşun tenörü % 4-4,5 ve çinko tenörü ise % 7,5-8'dir. Kaba flotasyonda kurşun konsantre tenörü % 17,60, kurşun konsantre verimi % 66,55 iken çinko konsantre tenörü % 9,58 ve çinko konsantre verimi % 10,56'dır. Temizleme flotasyonu ile kurşun konsantre tenörü % 26,89'a çıkartılmış, verimi ise % 58,93'e düşmüştür. Çinko konsantre tenörü % 12,40'a yükselirken, çinko konsantre verimi ise % 9,02'ye düşmüştür. Temizleme flotasyonunda tenörde artış olurken, verim düşmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the flotation behavior and characterization of Görgü (Cafana) complex lead-zinc ore in Malatya province. Sulfidized mineralization had geologically formed at upper levels of ore while carbonation had occurred as going down to the deeper parts of the ore as a result of meteoric waters. Excessive carbonation made flotation process harder. The type and dosage of flotation chemicals (collectors, activators, dispersants, depressants, frothers, pH regulators) on the efficiency of flotation process were studied. The flotation behavior of tested ore sample was investigated first by roughing (Na2S, KAX, Na2SiO3, Na2S2O5, CuSO4, ZnSO4, MIBC) and subsequent cleaning flotation by using Na2S, KAX, Na2SiO3, Na2S2O5, CuSO4, MIBC. The Pb grade of the lead-zinc ore in the region was 4-4.5% and the Zn grade was 7.5-8%. Pb grade and recovery of Pb-concentrate were 17.60% and 66.55% in rougher flotation stage while Zn grade and recovery of Zn-concentrate were 9.58% and 10.56%, respectively. Pb grade of Pb-concentrate of cleaning flotation increased to 26.89% whereas recovery decreased down to 58.93%. In Zn-cleaning flotation, Zn grade of Zn-concentrate increased to 12.40% whereas Zn recovery decreased to 9.22%. Concentrate grade increased in cleaning flotation whereas recovery decreased.