İşitme engelli çocuklarda dermatoglifik analizler
The Dermatoglypic analysis in the deafness children
- Tez No: 2502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Haziran 1985- Aralık 1985 ayları arasın da Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü İşitme Engelli Çocuklar Eğitim Merkezi 'nd e (İÇEM) eğitim ve öğretim gören işitme en - gelli 25 erkek ve 25 kız olmak üzere toplam 50 öğrencinin dermatoglifik analizi yapılarak, bu olguların parmak ucu ör nek tipleri, çizgi sayıları ve el ay alarmdaki fleksiyon çizgileri araştırılmıştır. Ayrıca 25 erkek ve 25 kadın olmak üzere toplam 50 sağlıklı kişi kontrol grubu olarak alınmış tır. Araştırma ve kontrol grubunda dermatoglifik analiz için kâğıt ve ıstampa mürekkebi yöntemi uygulanmıştır. Bu yöntemle elde edilen dermatoglifik örnekler değerlendirilmiş ve görü lebilen düzensizlikler saptanmaya çalışılmıştır. Ayrıca, aras_ tırma grubu ile kontrol grubu parmak ucu örnek tipleri, çiz gi sayıları ve el ayasmdaki fleksiyon çizgileri yönünden karşılaştırılmış t ir. - »- 56 - Bu çalışmaların sonucunda, işitme engellilerle kontrol grubu arasında parmak ucu örneği tip frekansları yönünden anlamlı bir fark saptanamamış, ulnar ilmek tipi parmak ucu örneği çizgi sayılarının işitme engellilerde azaldığı gö rülmüş, araştırma ye kontrol grubunda total çizgi sayısı (TRC) ve tüm çizgi sayısı (ARC), erkeklerde kadınlardan yük sek olarak bulunmuştur. Araştırma grubunda 6 olguda simian çizgisi, 1 olguda sydney çizgisi, 2 olguda el ayasında normal fleksiyon çizgi lerinin dışında ayrı ayrı yönlerden gelip birbirleriyle ke sişen karışık çizgiler saptanmıştır. İşitme engelli olgularda, klinik tanıya yardımcı olması açısından dermatoglifik analizlerin yapılmasının yararlı o- lacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE DERMATOGIıYPIC ANALYSIS IN THf DEAMESS CHILDREN In this study, the dermatoglypic analysis has been done in the 25 girls and 25 boys who are studying at the Deafness Children Centry at the Anadolu university. Having made this analysis, these cases 's finger tip patterns, ridge-counts and the flexion lines in the palmer have been investigated. In addition "to this, 50 healty people who were 25 women and 25 men have been used as a control group. It has been used paper and stamp ink technique for analy sis of the dermatoglypic samples in both the control group and the cases. Dermatoglypic samples have been appraised which have been obtained in this technique and the dermatoglypic a- nomalies have been tried to obtain. Also both the control group and the cases have been compared with respect to the finger tip patterns, ridge-counts and the flexion lines.- 58 - At the result of these investigations, the meaningful differences have not been observed with respect to the fin ger tip pattern frequencies between the control group and the cases. It has been observed that, in the deafness, the ridge-counts at the finger tips with ulnar loop hav© been decreased, at the control group and the cases, total ridge counts (TRC) and all the ridge-counts (ARC) of men have been found higher than women. In our cases, simian line at six cases, Sydney line at one case, have been found. Also in two cases's palmars, ex cept for the normal flexion lines, complex lines which are coming in different directions and intersect with each other have been obtained. It has been concluded that, the dermatoglypic analysis are useful for helping the clinical diagnosis.