İki aşamalı en küçük kareler yönteminin incelenmesi
The analysis of two stage least squares method
  1. Tez No: 563176
  2. Yazar: HATİCE BURÇAK ÇOKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Eşanlı denklem sistemlerinde yapısal katsayı parametrelerinin tahminlerinin tek değer olarak elde edilmesi için ilk adım, sistemdeki her bir denklemin belirlenmesidir. Belirlenmiş bir denklemde, belirlenme durumuna göre farklı tahmin yöntemleri kullanılır. Bu yöntemlerinden biri de özellikle aşırı belirlenmiş denkemler için kullanılan iki aşamalı en küçük kareler yöntemidir. Bu çalışmada, iki aşamalı en küçük kareler yönteminin işleyişini açıklamak amacıyla iktisadi teorilere uygun para arzı-talebi modeli kuruldu. Modelin uygulanmasında Türkiye'nin 2004:4-2018:4 iktisadi dönemine ait veri seti kullanıldı. Uygulama sonunda 2AEKK yöntemi kullanılarak elde edilen sonuçlar istatistiksel açıdan değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The first step to obtain the estimates of structural coefficient parameters as a single value in simultaneous equation systems is to identify each equation in the system. In a given equation, different estimation methods are used depending on the identified state. One of these methods is the two-stage least squares method, which is especially applied for overidentified equations. In this study, a money supply-demand model in line with economic theories was established in order to explain the operation of two-stage least squares method. The period of 2004:4-2018:4 Turkish economic data was utilized for the application of this model. At the end of the application, the results obtained by using two stage least square methods is evaluated statistically.