Salisilik asidin soya (Glycine max. L. merr.) tohumlarının çimlenme ve gelişimine etkisi
The effect of salicylic acid on the germination and development of soybean (Glycine max. L. merr.) seeds
- Tez No: 563186
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Yapılan bu çalışmada soya (Glycine max.) L. merr. tohumları salisilik asitin farklı konsantrasyonlarıyla (% 0.25, % 0.50, % 0.75 ve 1.0 mM) muamele edilmiştir. Muamele sonucunda çimlenen soya tohumlarında yapılan analizler sonucunda salisilik asidin soya tohumlarının çimlenme ve gelişme üzerine önemli etkisi gözlenmiştir. Salisilik asit çimlenme ile kök (cm), gövde, yaprak büyümesine, klorofil, MDA ve prolin miktarlarında pozitif yönde bir etki yaptığı belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre salisilik asitin (% 0.75 ve 1.0 mM) dozları soya tohumlarının büyüme ve gelişmesine önemli yararlar sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, soybean (Glycine max.) L. merr. seeds were treated with different concentrations of salicylic acid (0.25%, 0.50%, 0.75% and 1.0 mM). As a result of the analysis of the germinated soybean seeds as a result of the treatment, a significant effect of salicylic acid on germination and growth of soybean seeds was observed. Salicylic acid has a positive effect on root (cm), stem, leaf growth, chlorophyll, MDA and proline content by germination. According to the results, it was concluded that the doses of salicylic acid (0.75% and 1.0 mM) provide important benefits for the growth and development of soybean seeds.