Türkiye tarım kredi kooperatifleri merkez birliğinin mevzuat ve uygulama yönünden analizi
Analysing the central union of agricultural credit cooperatives of Turkey in respects of legislation and application
- Tez No: 6722
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA GÖKALP MÜLAYİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TÜRKİYE TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ MERKEZ BİRLİ?İNİN MEVZUAT VE UYGULAMA YÖNÜNDEN ANALİZİ Seniye CEBİ Ankara Üniversitesi Fen Bil i mi eri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Ziya Gökalp MÜLAYİM 1989, Sayfa: 132 Jüri: Praf.Dr. Ziya Gökalp MÜLAYİM Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ Prof.Dr. Ayhan TAN Bu araştırmanın amacı, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği nin kuruluş ve gelişiminin değişik açılardan olmak üzere mevzuat ve uygu lama yönünden incelenmesi, başlıca sorunlarının belirlenmesi ve bu sorun ların çözümünde yararlanılabilecek sonuçların elde edilmesidir. Araştırmada Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinin üyelik, yönetim, finansman, denetim ve faaliyet olmak Üzere değişik alan lardaki durumu analiz edilerek sorunları belirlenmiştir. İnceleme sonucunda 1972 tarih ve 1581 sayılı kanun ile nisbeten demokratik bir yönetim yapısına sahip bulunan Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinin, 1985 tarih ve 3223 sayılı kanun ile tamamen antidemok ratik bir yapıya sahip kılındığı anlaşılmaktadır. Bu nedenle Tarım Kredi Kooperatifleri sisteminin üst kuruluşu olan, merkez birliğinin üzerine dü şen görevlerini tam anlamı ile yerine getirebilmesi mümkün olamamaktadır. Araştırma sonucunda Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinin kredi da ğıtım fonksiyonunu yürütmekte yetersiz kaldığı ve fiili olarak oldukça ö- nemsiz bir rol oynadığı ancak satıcılık işlemleri ile ilgili faaliyetler de önemli gelişmeler kaydettiği tesbit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Kuruluş, gelişim, yönetim yapısı, kredi dağıtım fonk-
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis ANALYSING THE CENTRAL UNION OF AGRICULTURAL CREDIT COOPERATIVES OF TURKEY IN RESPECTS OF LEGISLATION AND APPLICATION Seniye ÇEBI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor : Prof. Dr. Ziya GÖkalp MÜLAYİM 1989, Page: 132 Jury : Prof.Dr. Ziya Gökalp MÜLAYİM Pmf. Dr. Ahmet ERKUŞ PrDf.Dr.Ayhan TAN The- aim of this research is to investigate the establishment and improvement of the Central Union of Agricultural Credit Cooperatives in different respects through the legislation and application, to determine the main problems and to obtain useful results in solving these problems. In this research these problems have been defined by analysing the conditions in various respects such as membership, administration, financial, inspection and activity of Central Union of Agricultural Credit Cooperatives of Turkey. As a result of this investigation it has been realized that by means of the law of 3223 in 1985 Central Union of Agricultural Credit Coo peratives has formed an absulately antidemocratic structure which was partly democratic structure according to the law of 1581 in 1972. For this reason it has become impossible for the Central Union of Agricultural Cre dit Cooperatives which is upper institution of Agricultural Credit Coope ratives system to carry out its functions. In the end of this research it has been signified that Central Union of Agricultural Credit Cooperatives have been inadequate in dealing with credit distribution function and has had a rather unimportant functional role but has made Considerable impro vements in the activies related with selling services. KEYWORDS : Establisment'“, improvement, administration structure, credit disî ”' 'on ? ' 'i < ". se:n 'i