Mitolojik analiz ve iletişim bilimleri üzerinden mimari bir okuma
An architectural reading through mythological analysis and communication science
  1. Tez No: 563221
  2. Yazar: NURAN IRAPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP DURMUŞ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İletişim Bilimleri, Architecture, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Mimarlık araştırmalarında ne üzerinde çalışacağımız sorusuna genel olarak şu cevaplar verilebilir: Üretim, ürün, üretici, kullanıcı ya da metin. Mimarlık ve metin arasındaki ilişki ise genellikle bir biçimde iletişimi ilgilendiren yanlar barındırmaktadır. Metnin yazılı ve sözlü iletişimi harekete geçirme hali, söz konusu iletişimin bilişsel, kişisel, grafik ve kitle iletişim açısından değerlendirilebilmesine imkân tanımaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, mimarlık ve iletişim arasındaki disiplinler arası ilişkide iletişim kuramlarında yer alan mit kavramının metin okuma çalışmalarında bir araç olarak kullanılabilirliğini tartışmaya açmaktır. Bu bağlamda çalışma, Genel Bilgiler, Yapılan Çalışmalar 1 ve 2, Bulgular ve İrdeleme, Sonuçlar ve Öneriler bölümlerinden oluşmaktadır. Genel Bilgiler bölümünde çalışmanın amacı, kapsamı, problemin belirlenmesi, araştırma malzemesi ve disiplinlerarası sınırlar ve araştırma yöntemi bulunmaktadır. Yapılan Çalışmalar 1 bölümünde iletişim-mimarlık, iletişim-mit ve mimarlık-mit ilişkilerine açıklama getiren literatür bilgisine yer verilmiştir. Yapılan çalışmalar 2 bölümünde araştırma malzemesi olan Efsanevi Yerlerin Tarihi adlı kitabın bölümleri tanıtılmıştır ve bölümlerde yer alan seçkiler listelenmiştir. Bulgular ve İrdeleme başlığında ise 'biçim', 'içerik', 'işlev' ve 'bağlam' araçları ile kurgulanan yeniden okuma önerisinin, uygulamasına ve değerlendirmelere yer verilmiştir. Sonuçlar ve Öneriler bölümünde ise yapılan Bulgular bölümünde yapılan içerik analizlerinin özetlerine yer verilerek ileride yapılacak olan çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The following answers can be given to the question of what we will work on in architectural research: Production, product, producer, user or text. The relationship between architecture and text often involves aspects of communication. The motivation of the written and verbal communication of the text allows the communication to be evaluated in terms of cognitive, personal, graphic and mass communication. The main purpose of this study is to discuss the use of myth in communication theories as a tool in text reading studies in the interdisciplinary relationship between architecture and communication. In this regard, the study consists of sections General Information, Previous Studies 1 and 2, Findings and Analysis, Conclusions and Suggestions. In General Information section, the aim of the study, its scope, the determination of the problem, research material and interdisciplinary boundaries and research method are available. In Previous Studies 1, the literature which explains communication - architecture, communication - myth and architecture - myth relations are given. In the title of Previous Studies 2, sections of the book titled Efsanevi Yerlerin Tarihi, which is the research material, were introduced. And quotes from the chapters of the book are listed. In the headings of Findings and Analysis, the application and evaluations of the re-reading proposal that constructed with 'form', 'content', 'function' and 'context' tools, were included. In Conclusions and Suggestions section presents the abstracts of the content analysis made in the Findings section and suggestions for future studies.