Doğu Karadeniz bölgesinde 0-6 yaş grubundaki çocukların ve gebe kadınların balık tüketim alışkanlığının araştırılması
Investigation of fish consumption attributes of 0-6 years‟ agegroup children and pregnant women at East Black Sea region
  1. Tez No: 563220
  2. Yazar: SEVAL ÖZŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmada, Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki 7 ildeki gebe kadınları ve 0- 6 yaş arası çocukları kapsayan bireylerin balık tüketim alışkanlıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında rastgele örnekleme yöntemiyle seçilmiş 1625 anne ve 552 gebe kadın ile anket yapılarak sonuçları değerlendirilmiştir. Çocukların ve gebe kadınların balık tüketim alışkanlıklarını etkileyen faktörleri belirlemede ki-kare model testi kullanılmıştır. Bu çalışmada anket kapsamındaki toplam 2220 çocuğun %56,4'ünün balık tükettiği ve en yüksek tüketiminin %69 ile '3-6 yaş grubu' çocuklarda gözlenmiştir. En düşük tüketimin ise '0-1 yaş grubu' çocuklarda olduğu belirlenmiştir. Çocukların balık tüketimine ebeveynlerin yaşı, eğitimi, gelir durumu, meslekleri, yaşadığı il ve ebeveynlerin balık tüketim alışkanlıklarının da önemli ölçüde etki ettiği tespit edilmiştir (p < 0,05). Benzer durum gebe kadınlarda da saptanmıştır. Gebe kadınların %44,9'nun balık tükettiği tespit edilmiştir. Ailelerin balık tüketimi ile çocukların ve gebe kadınların balık tüketimi arasında anlamlı bir ilişki olduğu (p < 0,05) ve gebelik ve emzirme döneminde düzenli olarak balık tüketen annelerin çocuklarının da düzenli olarak balık tükettiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, çocukların ve gebelerin balık tüketiminin arttırılması yönünde ebeveynlerin eğitilmesinin ileride çocuklarda balık tüketiminin artırılmasına ve sağlıklı toplumun gelişmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate fish consumption habits of the children within 0- 6 years old, and the pregnant women in the Eastern Black Sea Region covering 7 cities. During this research, 1625 mothers and 552 pregnant women selected by random sampling method were surveyed and their results were evaluated. Chi-square model test was used to determine the factors affecting the fish consumption habits of children and pregnant women. In this study, 56.4% of the total 2220 children in the survey consumed fish and the highest consumption rate was observed to 3-6 years old children with 69%.The lowest consumption was obtained for the 0-1 years‟ old group. The age, education and income status, occupations, and the fish consumption habits of the families of the children were found to have a significant effect on the child‟s fish consumption (p < 0.05). A similar situation was found in the study with pregnant women. In addition the study showd that only 44.9% of pregnant women consumed fish. A significant relationship was found between the fish consumption of the families and the fish consumption of the children (p < 0.05). Therefore, children of the mothers who regularly consume fish during the pregnancy and lactation period also consumed fish regularly.In conclusion, this study indicates that training parents in order to increase fish consumption of children and pregnant women can help to increasing fish consumption in children and the development of healthy society in the future.