Kavşak kontrol cihazı donanımı
- Tez No: 56328
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu çalışmada, mevcut kavşak kontrol cihazıları incelenerek günün koşullarına uygun yeni bir kavşak kontrol cihazı geliştirildi. Ayrıca, tam bir kavşak sinyalizasyonu için çıkış üniteleri ile birlikte, arıza belirleme devreleri de tasarlanıp gerçekleştirildi. Çalışmanın birinci bölümünde, sinyalizasyonun önemi, tarihi gelişimi ve sinyalizasyon sistemleri üzerinde duruldu. Sinyalizasyon sistemleri arasındaki farklılıklar tartışıldı. İkinci bölümde kavşak kontrol cihazının genel tanıtımı ve özellikleri anlatıldı. Cihazın tasarımı ve çalışması hakkında, blok diyagramları yardımı ile genel bir fikir verilmeye çalışıldı. Üçüncü bölümde kontrol ünitesi tartışıldı. Mikrodenetleyicili sistemin çalışması önemli çevre birimleri ile birlikte ayrıntılı olarak incelendi. Bellek organizasyonu ve adresleme oluşturuldu. Grup sinyalleri seçiminde her grup için üç bit yerine iki bitlik veri kullanılmış; böylece grup sinyalleri sayısının daha ucuz ve pratik bir şekilde arttırılması sağlanmıştır. Dördüncü bölümde, çıkış ünitesinin arıza belirleme devreleri ile birlikte yapısı ve çalışması tartışıldı. Beşinci bölümde dağıtan ünitesi incelendi. Çıkış ünitelerinden gelen aynı cins grup sinyalleri anzalannm donanım seviyesinde programlanır olarak teke mdirilmesi, ve sistemin veri yoluna aktarılması gerçekleştirildi. Ayrıca bu bölümde sistemin tüm sinyal ve enerji bağlantıları blok diyagramları ile gösterildi. Altıncı bölümde, her üniteye ait test işlemlerinin nasıl yapılacağı anlatıldı. Daha soma sistemin bir monitor programı ile test edilişi tartışıldı.Son bölümde genel bir değerlendirme yapılarak sistem performansının artırılması konusunda önerilerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
ABSRTACT * In this study, a new intersection controller was developed according to the current circumstances by examining the intersection controllers available. Also, failure dedection circuits together with output units were designed and constructed for an exact intersection signalization. In the first chapter, the importance of signalization, its historical development, and signalization systems were mentioned in short. The differences between them were disscussed. In the second chapter, the general description and properties of intersection controller were explained. It was tried to be given an idea about the structure and operation of the equipment by the aim of block diagrams. In the third chapter, the control unit was disscussed. The operation of microprocessor - based system together with some important peripherial interfaces was explained in detail. The memory organization and adressing were constructed. Two-bit data instead of three-bit was used for each group in the case of grup signals selection. Hence, it was satisfied the increase of number of the signal groups in a cheaper and practical way. In the forth chapter, structure and operation of the output unit together with the failure dedection circuits were disscussed. In the fifth chapter, the distrubition unit was explained. The converting the same type of failures of group signals coming from the output units into one as programmable at the hardware level and transferring them into the system data bus were constructed. In addition to these, the power control and signal connections were shown by using block diagrams.In the sixth chapter, it was explained how to make the test procedures for each unit. The system test was achieved by using a monitor program. In the last chapter, some proposals are given about the increase of system performance by making a general evaluation over all the system.