Kavşak kontrol cihazı yazılımı
  1. Tez No: 56343
  2. Yazar: ALİ BULDU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BURHANETTİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Yapılan çalışmada mevcut kavşak kontrol cihazları irdelendi ve gelişen teknolojinin koşullarına göre tasarlanıp ek ünitelerle donatılıp ilave bir yazılımla geçekleştirildi. Bir yıllık titiz bir çalışmanın ürünü olan bu projede ileriye dönük olarak kavşaklar arası haberleşme ve merkezi sinyalizasyon ağı oluşturulabileceği düşünülerek seri haberleşme portu konulmuştur. Ayrıca devre ve lamba arızalan hata konrol üniteleri ile tesbit edilebilmektedir. Devrede CPU kartalda lamba seçiminde her grup için üç bitlik veri yerine iki bit veri kullanılmış ve fazla gruplu kavşaklarda sinyalizasyon kontrolüne elverişli bir cihaz ortaya çıkarılmıştır. Çalışma beş bölüm halinde anlatılmıştır. Birinci bölümde trafik sinyalizasyonunun genel tanımı, tarihi, sinyalizasyon sistemleri, ikinci bölümde ise kavşak kontrol cihazının genel tanıtımı, donanım yapısı, kavşak kontrol cihazım oluşturan temel bileşenler ve devre tasannu üzerinde duruldu. Üçüncü bölümde ise tasarlanan bu kavşak konrol cihazının yazılım yapısı, adresleme türleri, sinyal planı, program algoritması ve program, dördüncü bölümde ise yapılan bu programın test edilmesi konulannda yapılan çalışmalar belirtilmiştir. Son olarak yapılan çalışmalara dayanılarak konu hakkında sonuç ve önerilerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study the intersection controllers in use were examined and redesigned according to new technologic requirements with additional equipment of the controller. A software was developed for the new design. In the study on which hard efforts were spent, it was placed serial cornminication port so that communication among intersection controllers and central computer can established for the future purpose. In the CPU board, control unit, two-bit data instead of three-bit were used in case of lamp selection and an efficient equipment controlling multi- groups signals for intersections was constructed. The study was divided into five chapters. In the first chapter, it was given the general definition of the signalization, its history and the signalizations systems were discussed. In the second chapter, the general description of the intersection controller, the structure of hardware, the basic components making up the controller and the circuit design were exemined. In the third chapter, the structure of software of this designed intersection controller, addressing types, signal plan, program algorithms and the program were described. Finally, it was mentioned about the result and proposals resting on the studies done.