Yetişkinlik dönemindeki romantik ilişkilerde kıskançlık, bağlanma stilleri ve aldatma arasındaki ilişkilerin incelenmesi
An investigation of the relations between attachmentstyles, infidelity and jealousy in romantic relationships
  1. Tez No: 563284
  2. Yazar: ECE DEMİRAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DAYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı, yetişkinlik dönemindeki romantik ilişkilerde bağlanma stilleri, aldatma niyeti ve kıskançlık düzeyi arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Söz konusu ilişkilerin incelenebilmesi için anket aracılığıyla romantik ilişkisi olan 18 yaş üzeri 226 bireyden elverişli yöntemle veri toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak dört bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Sosyodemografik Bilgi Formu, Aldatmaya Yönelik Niyet Ölçeği, Romantik Kıskançlık Ölçeği ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri – II'dir. Araştırmada sosyodemografik bilgilere ilişkin tanımlayıcı bulgular sunulmuş ve araştırma değişkenlerine yönelik ortalama puanlar açıklanmıştır. Değişkenler arası farklılıklara Pearson korelasyon analizi ile bakılmış, hipotezler çoklu regresyon analiziyle test edilmiştir. Demografik bilgiler ve değişkenler arasındaki farklılıklara ise bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analiziyle bakılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre bağlanma stilleri ve aldatma niyeti arasında anlamlı ve pozitif bir farklılık olduğu, bağlanma stilleri ve kıskançlık düzeyi ile kıskançlık ve aldatma niyeti arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between attachment styles, intention to commit adultery and jealousy level in romantic relationships in adulthood. In order to be able to examine these relationships, data were collected using the convenience sampling and through the questionnaire from 226 individuals over 18 years of age and in a romantic relationship. A questionnaire form consisting of four sections was used as a data collection tool for the research. Sociodemographic Information Form, the Intentions towards Infidelity Scale, the Romantic Jealousy-Induction Scale and the Experiences in close relationships inventory– II. In the study, descriptive findings related to sociodemographic information were presented and mean scores of the study variables were explained. The differences between the variables were analyzed by Pearson correlation analysis and hypotheses were tested by multiple regression analysis. The differences between demographic information and variables were analyzed by independent sample t test and one way variance analysis. According to the results of the study, it was found that there was a significant and positive difference between the attachment styles and the intention to commit adultery. However, there was no meaningful difference between the attachment styles and the jealousy level and between the jealousy level and the intention to commit adultery.