İçten yanmalı kuvvet makinalarında çevrimsel olayların simülasyonu
  1. Tez No: 56330
  2. Yazar: FERRUH AKTAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN YEREBAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu çalışmada içten yanmalı kuvvet makinalan çevriminin matematiksel modelilin kurulması ve bu modelin sayısal çözümlerinin bilgisayar yardımı ile yapılması hedeflenmiştir. Bu amaçla motor çevrimlerinin ( Otto ve Dizel ) sıkıştırma, yanma, genişleme, egzoz ve emme proseslerine etki eden olaylarının matemetiksel modelleri kurulmuş, bu genel model bir bilgisayar programı ile sayısal çözüme ulaştırılmıştır. Öncelikle motor sistemi iki ayrı açık sistem olarak düşünülmelidir. Bunlar asıl güç üretiminin yapıldığı silindir açık sistemi ve silindire gerekli dolguyu sağlayan emme ve egzoz açık sistemidir. Programın hedefi silindir sistemine ait basmç, sıcaklık ve buna bağlı olarak güç eğrilerinin elde edilmesidir. Ancak bu sonuçlar emme sisteminden silindire sağlanan dolgu miktarına ve bu gazların basınç ve sıcaklığına bağlıdır.Böylece silindir çevrimi emme, sıkıştırma, yanma, genişleme ve egzoz zamanlan için 720° KMA irdelenirken aynı zamanda emme egzoz çevrimleri de iteratif olarak incelenir. Silindir çevrimine ait olaylarda: Tüm çevrim için enerji korunumu kanunları yazılarak, bu bir açık sistem olduğu için ayrıca emme ve egzoz periyotlarında kütle korunumu kanunlarından, buna bağlı olarak sıkıştırılabilir. akışkanlar ait gaz akış denklemlerinden faydalanılacaktır. Silindir ve onu çevreleyen sınır arasındaki ısı transferi bir model, yanma sırasında açığa çıkan ısı da diğer bir modelde ifade edilecektir.Enerji korunumu kanununa ait son terimi bulmak için iç enerji, özgül ısı değerleri polinomal fonksiyonlardan bulunacaktır. Matematiksel modeli tüm prosesleri ile birlikte bir bilgisayar simülasyon programı yardımı ile çözülmeye çalışılmıştır. Bu sayede ileride karşılaşılabilecek bu tip problemlerin çözümü için temel oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, mathematical modelling of internal combustion power engines loop and numerical solving of this model by using computer are aimed. For this aim, the events which effect compression, expansion, exhaust and absorption processes of motor loops are mathematical modelled ; and this general model was numerical solved with a computer program. Firstly, the motor system should be considered as separately open systems. These are the cylinder open system in which th emain power is produced and the absorption and exhaust open systems which supply the filling needed by the cylinder. The aims of program are to get the pressure and temperature curves of cylinder system and connected to these, the power curves. However these results are dependent on the amount of filling supphed to the cylinder from the absorption system pressure and temperature of these gases. Thus, while the cylinder loop is verified at 720° CA for absorption, compression, combustion and exhaust periods, at the same time absorption and exhaust loops are also verified iteratively. In events related to the cylinder loop, by writing the energy conservation lows of the entire loop, because this is an open system, also the mass conservation laws at absorption and exhaust periods, and hence the gas flow equations belonging to compressible fluids, will be utilized. The heat transfer between the cylinder and the boundery surrounding it will be expressed by are model while the heat released during combustion will be expressed by another model. In order to find the last term belonging to energy conservation law, the internal energy will be found from specific heat values polynomial fruitions. It has been attampted to solve the mathematical model together with all of its processes, by the help of computer simulation program. In this way formation of basis has been targeted for the salution of this type of problems to be encountened in the future.