Millî Kütüphane 06 MİL YZ A 149 numaralı şiir mecmuası [İnceleme-metin-mecmuaların sistematik tasnifi projesine (Mestap) göre tasnifi]
National library number 06 MİL YZ A 149 the Journel of Poetry (Review, text and to Mestap's classification)
- Tez No: 563304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu tezin konusu, Milli Kütüphane Yazmalar Koleksiyonuna kayıtlı, 06 MİL YZ A 149 numaralı şiir mecmuasıdır. Çalışmamızda mecmua tanıtıldıktan sonra muhteva ve şekil özellikleri açısından incelenmiş, daha sonra da şiirlerin transkripsiyonu yapılmıştır. Mecmuada yer alan şiirlerin şairleri tespit edildikten sonra yayımlanmış kaynaklardan şiirlerin karşılaştırmaları yapılmış ve varsa aralarındaki farklar dipnotlarda gösterilmiştir. Çalışmamızda şairlerin yaşadığı yüzyıllar, şiirlerinde kullandıkları ölçüler ve tercih ettikleri nazım şekilleri tablolar halinde gösterilmiştir. 19. yüzyılda tertip edildiğini düşündüğümüz mecmuada 48 farklı şairin şiiri yer almaktadır. Şairi tespit edilemeyen 29 şiir mevcuttur. Mahlası tespit edilip kaynaklarda şiirlerine rastlanılmayan 31 şair yer almaktadır. Aynı mahlası taşıyan birden fazla şair olması bu şairlerin kimliklerini belirlememize engel olmuştur. Mecmua toplam 141 şiiri ihtiva etmektedir. En çok gazel nazım şekli görülmektedir. Mecmuada en çok şiiri bulunan şair 19. yüzyılda yaşamış olan Bektaşi şairi Resmî'dir. Mecmuada genellikle Alevi-Bektaşi şairlerin şiirlerini bulunmaktadır. Bu sebeple Alevi-Bektaşi alanında yapılan çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Ayrıca, diğer mecmualar gibi Osmanlı'nın edebî hayatı, kültür dünyası, okuyucunun şiir zevki hakkında bazı izlere rastlanabileceğinden bu konularda çalışacak araştırmacılara yardımcı olabileceği de düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Subject of this thesis is a poetry mecmua that is registered with number 06 MİL YZ A 149 in Manuscript Collection of National Library. In Our work, after introduction, the mecmua was examined in the terms of content and shape, then transcription text of poems was transferred. First, poems of the poets in the mecmua were detected from published sources with making comparisons and then if there are any differences between them they are shown on the footnote. Besides, centuries that poets lived, the metric measures they used and preferred forms of verses were shown in the tables. In this mecmua that we think was created in the 19th century, there are 48 different poets. Also, there are 29 poems that could not be identified and 31 poets who have pseudonyms but couldn't detected on the published sources. Being more than one poet with the same pseudonym, prevented us from identifying the poets. The Mecmua contains, a total of 142 and the most commonly used versification type is gazel. The poet with the most poetry in mecmua is the Bektashi poet who lived in the 19th century. Usually there are poems of Alevi-Bektashi poets. For this reason, it is thought that it will contribute to the studies conducted in the field of Alevi-Bektashi. In addition, it is thought that the Ottoman literary life, the world of culture, the poetic pleasure of the reader, as well as the other mecmuas, can be found on this subject and help researchers who will work on these subjects