Öğretmenlerin motivasyon düzeylerinin mesleki gelişime yönelik görüşleri bakımından değerlendirilmesi
The evaluation of motivation levels of teachers from the perspective of their views of professional development
- Tez No: 563306
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, öğretmenlerin motivasyon düzeylerinin mesleki gelişime yönelik görüşleri bakımından değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Araştırmada öğretmenlerin mesleki gelişime yönelik görüşleri ve bu görüşlerin cinsiyet, yaş, branş, eğitim durumu, kıdem yılı ve kurumda çalışma süresi değişkenleri açısından farklılaşıp farklılaşmadığı, öğretmenlerin motivasyon düzeyleri ve bu düzeylerin bahsedilen demografik değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığı ve öğretmenlerin mesleki gelişime yönelik görüşleri ile motivasyon düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada karma araştırma modeli araştırma yöntemi olarak kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi İstanbul ili Pendik ilçesinde bulunan resmi ortaokullarda görev yapan 314 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada öğretmenlerin mesleki gelişime yönelik görüşlerini belirlemek amacıyla geliştirilen ölçek ve öğretmen motivasyon ölçeği kullanılmıştır. Ölçekler aracılığıyla toplanan araştırma verileri SPSS for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bu aşamada frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, t-testi, Anova testi, Scheffe testi, pearson korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğretmenlerin mesleki gelişime yönelik algılarının yüksek düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin mesleki gelişim etkinliklerine yönelik görüşleri incelendiğinde; en etkili buldukları mesleki gelişim etkinlikleri kurs, diploma ve sertifika programları ve eğitim konferansları, en çok ihtiyaç duyduğu mesleki gelişim alanları ise eğitim teknolojilerinin branşlara uygulanması ve öğretim teknolojileri olarak bulunmuştur. Araştırmada öğretmenlerin motivasyon düzeylerinin orta düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca öğretmenlerin mesleki gelişime yönelik görüşleri ile motivasyon düzeyleri arasından pozitif yönlü anlamlı ilişkinin olduğu ve mesleki gelişime yönelik görüşün motivasyon düzeyini artırdığı sonuçlarına da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate the motivation levels of teachers in terms of their opinions on professional development. The opinions of teachers about professional development and whether these views differ in terms of gender, age, branch, educational status, seniority year and length of study in the institution, the motivation levels of teachers and whether these levels differ in terms of demographic variables, and the relationship between teachers' views on professional development and motivation levels were investigated. In this research, mixed research model was used as a research method. The population of the study consists of 314 teachers working in official secondary schools in Pendik, İstanbul. A scale developed in order to determine the opinions of teachers about professional development and teacher motivation scale were used. Research data collected through scales were analyzed using SPSS for Windows 22.0 program.In this stage, frequency, percentage, mean, standard deviation, t-test, ANOVA test, Scheffe test, pearson correlation and regression analysis were used.According to the results of the research, it was concluded that teachers' perceptions about professional development were high.When the opinions of teachers about their professional development activities were examined; professional development activities they found most effective were found to be courses, diplomas and certificate programs and training conferences, and the most needed professional development areas were the application of educational technologies to branches and instructional technologies.In the research, it was concluded that the motivation levels of the teachers were moderate. In addition, it has been concluded that there is a positively significant relationship between the teachers' opinions on professional development and motivation levels, and the view towards professional development increases the motivation level.