Toplum ruh sağlığı merkezine kayıtlı şizofreni hastalarının sosyal işlevselliklerinin incelenmesi
Examination of social function schizophrenic patients enrolled in community mental health center
  1. Tez No: 563370
  2. Yazar: AYLİN OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELÇİN BABAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma toplum ruh sağlığı merkezine kayıtlı şizofreni hastalarının sosyal işlevselliklerini incelemek amacıyla tanımlayıcı kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiştir. S.B.Ü Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma hastanesine bağlı Yıldırım ve Nilüfer Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM)' de Mayıs-Ağustos 2018 tarihleri arasında TRSM'ye kayıtlı olan toplam 150 şizofreni hastası ile yapılmıştır. Veriler literatür doğrultusunda araştırmacı tarafından hazırlanan hasta tanımlayıcı bilgi formu, hastalık ve tedaviye ilişkin bilgi formu ile toplanmıştır. Hastaların sosyal işlevselliklerini ölçmek için Sosyal İşlevsellik Ölçeği (SİÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde Kolmogorov-Smirnov normalite testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Dunn - Bonferroni post hoc testi kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre; hastaların sosyal işlevsellik ölçeği toplam puan ortalamaları 103,70±28,87 (min=30,00 max=165,00)'dır. Toplum ruh sağlığı merkezine kayıtlı hastaların tanımlayıcı özellikleri ile hastalık ve tedaviye ilişkin özelliklerinden olan cinsiyet, eğitim düzeyi, sosyal güvence, sigara alkol kullanma durumu, ailede ruhsal hastalık öyküsü, düzenli poliklinik kontrolü, hastaneye yatış sayısı, ile sosyal işlevsellik arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and cross-sectional study in order to examine the social functioning of schizophrenia patients enrolled in the Community Mental Health Center (CMHC) Sample selection was not made in the study. The study was conducted with 150 schizophrenia patients registered to CMHC between May-August 2018 in Yıldırım and Nilüfer Community Mental Health Center (CMHC) of S.B.U Bursa High Specialization Training and Research Hospital. Data were collected with patient descriptive information form, disease, and treatment information form provided by the researcher. Social Functioning Scale (SFS) was used to estimate the social functioning of the patients. Kolmogorov-Smirnov normality test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Dunn - Bonferroni post hoc test was used for data analysis. According to the findings; The mean score of social functioning scale of the patients was 103,70 ± 28,87 (min = 30,00 max = 165,00). Gender, education level, social security, smoking alcohol status, family history of mental illness, regular outpatient control, number of hospitalizations, and social functioning, which are the detailed characteristics of the patients registered to the Community Mental Health Center and the characteristics related to the disease and treatment, were statistically significant. no relationship was found (p> 0.05).