Psikiyatri hastalarının Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'ne devam durumuna göre işlevsellik, içgörü ve tedaviye uyumlarının karşılaştırılması
A comparison of functionality, insight and treatment adaptation according to psychiatric patients' attendance to a Community Mental Health Center
  1. Tez No: 749058
  2. Yazar: BEYZA ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
PSİKİYATRİ HASTALARININ TOPLUM RUH SAĞLIĞI MERKEZİ'NE DEVAM DURUMUNA GÖRE İŞLEVSELLİK, İÇGÖRÜ VE TEDAVİYE UYUMLARININ KARŞILAŞTIRILMASI Amaç: Bu çalışmanın amacı, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'ne (TRSM) kayıtlı hastaların TRSM programına devam durumuna göre hastaların sosyal işlevsellik, içgörü ve ilaç uyumlarının karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini İzmit ili Halıdere Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'ne Eylül 2019 itibariyle en az bir yıldır kayıtlı olan şizofreni, bipolar bozukluk, şizoaffektif bozukluk ve belirlenmemiş organik olmayan psikoz tanısı alan yetişkin 130 hasta oluşturmuştur. Bu hastalar Toplum Ruh Sağlığı Merkezine devam eden (n:65) ve etmeyen (n:65) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Veri toplama araçları olarak; Sosyo-demografik Bilgi Formu, Morisky Uyum Ölçeği, İçgörünün Üç Bileşenini Değerlendirme Ölçeği ve Sosyal İşlevsellik Ölçeği kullanılmıştır. Bu araştırma, Psikiyatri Hastalarının Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'ne Devam Durumuna Göre İşlevsellik, İçgörü ve Tedaviye Uyumlarının Karşılaştırılması amacıyla tanımlayıcı tipte planlanmıştır. Verilerin analizinde; kategorik değişkenler için sıklıklar (sayı, yüzde), sayısal değişkenler için ise tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma) kullanılmıştır. Bağımsız iki grup arasındaki farklılıklara Bağımsız Örneklem T Testi ve iki bağımsız sayısal değişken arasındaki ilişkiler ise Pearson Korelasyon katsayısı ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A COMPARISON OF FUNCTIONALITY, INSIGHT AND TREATMENT ADAPTATION ACCORDING TO PSYCHIATRIC PATIENTS' ATTENDANCE TO A COMMUNITY MENTAL HEALTH CENTER Purpose: The aim of this study is to compare the social functionality, insight and medication compliance of patients enrolled in the Community Mental Health Center (TRSM) according to the attendance status of the TRSM program. Materials and Methods: The sample of the study consisted of 130 adult patients diagnosed with schizophrenia, bipolar disorder, schizoaffective disorder and unspecified inorganic psychosis, who were registered to the Izmit Province Halıdere Community Mental Health Center for at least one year as of September 2019. These patients were divided into two groups as those attending the Community Mental Health Center (n: 65) and those who did not (n: 65). As data collection tools; Socio-demographic Information Form, Morisky Adjustment Scale, Three Components of Insight Assessment Scale and Social Functioning Scale were used. This study was planned as a descriptive study in order to compare the Psychiatric Patients' Functionality, Insight and Compliance with Treatment According to the Community Mental Health Center Attendance. Frequencies (number, percentage) were used for categorical variables, and descriptive statistics (mean, standard deviation) were used for numerical variables. The differences between the two independent groups were analyzed using the Independent Sample T-Test and the relationships between the two independent numerical variables were analyzed using the Pearson Correlation coefficient.