Güç transformatörlerinde magnetik alanlar ve bu alanları meydana getiren mıleratrolary akımları
- Tez No: 56340
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEVZİ KENTLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
XI ÖZET Bütün elektrik makinaları boşta çalışma anında şebekeden boşta çalışma alamı çekerler. Bu akım faydalı ve kaçak akılar diye adlandırılan akılan meydana getirir. Bu akılan meydana getiren boşta çalışma akımının bileşenine mıknatıslama akımı denir. Mıknatıslama akımının meydana getirdiği faydalı akılar sekonder sargıda gerilim endükler. Mıknatıslama akımları yüksek mertebeli harmonikler içermektedirler. Üç fazlı transformatörlerde mıknatıslama akımı transformatör sargılarının bağlanış şekillerine göre değişir. Yapılan bu çalışmanın ikinci bölümünde; Transformatör nüvesinin bir tanımı yapılarak, nüveyi oluşturan saçların yapılan üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde; Bir fazlı transformatörlerde meydana gelen mıknatıslama akımının ani değeri, zamana göre değişimi ve üç fazlı transformatör sargılarının bağlanış şekillerine görede mıknatıslama akımlan incelenmiştir. Aynı zamanda bu bölümde mıknatıslama akımı ve gerilim eğrisinin karşılıklı etkileşimide ele alınmıştır. Mıknatıslama akımlarının içerdiği harmoniklerin etkileri ve bu harmoniklerin kompanzasyonu için bir takım metodlar incelenmiştir. Dördüncü bölümde; Simetrik, Asimetrik, çekirdek tipi ve beş bacaklı transformatörlerdeki sargıların bağlantı durumlarına göre mıknatıslama akımları incelenmiştir ve değişik bağlantı durumlan için elde edilmiş olan mıknatıslama akımı eğrileri zaman zaman karşılaştırılmıştır. Beşinci bölümde; Nominal alamdan faydalanılarak mıknatıslama akımı hesaplanmış tır ve bunun için gerekli olan bağıntılar çıkarılmaya çalışılmıştır. Altıncı bölümde; Transfotmatörün devreye sokulması ile meydana gelen darbe akım şiddetleri bağıntılardan elde edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
xn ABSTRACT: All electric maclunes require no load current from network during no load operating. This current causes two flux which called useful component of flux and leakage flux. No load current which produces these flux has been called magnetization current. Useful flux which is produced by magnetization current induces voltage on secondary coil. Magnetization currents consist of high level harmonics. In polyphase transformers magnetization current changes according to connection types of transformer coils. In the second part of this study, definition of transformer coil has been done and structure of laminations which form core has been mentioned. In the third part constant release of magnetization current in single phase transformers, change of it by time and magnetization current according to connection type of transformers coil in three phase transformers have been examined. Additionally in the same part mutual effect of magnetization current and voltage curve has been coasidered. The effects of harmonics included by magnetization current and method for compensating of these harmonics have been examined. In the fourth part, magnetization currents according to connection types in symmetrical, asymmetrical,core type and five leg s transformers liave been examined as well as magnetization current curves of different types which 1ms been compared time by time. In the fifth part, by using nominal current magnetization current has been calculated and some equations have been tried to be found related to this calculation. In the sixth part, level of pulse current occurred by connecting transformer to the circuit has been tried to be found from the equations.