Nonlineer yüklerde güç faktörünün iyileştirilmesi
  1. Tez No: 56341
  2. Yazar: ENVER ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET: Elektrik enerjisine gün geçtikçe artan ihtiyaç, insanları, bu enerji kaynağını optimum kullanabilme amacıyla çeşitli önlemler alma yoluna itmiştir. Bu önlemlerden birisi de güç kompanzasyonudur. Kompanzasyon işleminin en yaygın ve kullanışlı elemanları da şüphesizki kondansatörlerdir. Şu ana kadar güç kompanzasyonu hakkında sinusoidal kaynak ve lineer yük durumları için birçok çalışma yapılmıştır. Gün geçtikçe ilerleyen teknolojinin ve artan ihtiyaçlarında etkisiyle, enerji sistemlerinde nonlineer yüklerin çeşit ve büyüklüklerindeki artmalar, beni bu alana yönlendirerek nonlineer yüklerin kompanzasyonu hakkındaki bu çalışmayı yapmaya sevketmiştir. Yapılan bu çalışmanın birinci bölümünde; harmoniklerin genel tanımı yapılarak oluşumu ve etkileri üzerinde durulmuş, akım, gerilim ve güç değerleri hakkında bağıntılar verilmiştir. İkinci bölümde; Nonlineer devrelerde yalnızca kapasitansla yapılacak kompanzasyon ele alınmıştır. Kaynağın ve yükün durumuna göre dört değişik ihtimal üzerinde durulmuştur. Bunlar; nonsinüsoidal gerilim kaynaklı nonlineer yük, sinusoidal gerilim kaynaklı nonlineer yük, nonsinüsoidal gerilim kaynaklı lineer yük ve sinusoidal gerilim kaynaklı lineer yük durumlarıdır. Her bir durum için optimum kompanzasyonu sağlayacak bağıntılar çıkarılarak klasik analiz ve enerji depolama anlizi yöntemleri uygulanmıştır. Üçüncü bölümde; ideal bir kompanzasyon için yalnızca kapasitansla yapılacak olan kompanzasyonun yeterli olmayacağına dikkat çekilerek, alternatif kompanzasyon yöntemlerine kısaca değinilmiştir. Dördüncü bölümde; kapasitans kompanzasyonuyla ilgili değişik durumlar için sayısal uygulamalar yapılmıştır. Bazı uygulamalar yapılırken, Fourier analizi yapılarak elde edilen değerler hesaplamalarda kullanılmıştır. Ayrıca uygulamalardan birinin analizi Pspice devre analiz programıyla da yapılarak, tezde uygulanan yöntemle sonuçlan karşılaştınlmıştir. Beşinci ve son bölümde ise; ileride bu konuda yapılacak çalışmalara ışık tutması açısından somut sonuçlar çıkarılmış ve öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRAC: The need of electrical energy has been increasing more and more in the recent years. Those who trying to benefit from this kind of energy source are taking some precautions to use it in optimal way. One of the precautions is of course power compensation. The most rife and practical elements used on compensation process are capacitors. Up to now, lost of studies has been made abaut pover compensation for the cases of sinusoidal sources and linear loads. The effect of progressing technology, increasing needs, kinds and amounts of nonlinear loads on energy systems have been directed me to make a research in this field. In the chapter of this study the general definition of harmonics has been given. It was discussed on the creation of harmonics and theirs effects and the relationships of current, voltage and power volues has been given. In the second chapter; the compensation to be made only by a capacitor was examined on nonlinear circuits. It was examined the four different propabilities with respect to the conditions of source and load. These are the cases of nonlinear load with nonsinusoidal supply voltage, nonlinear load with sinusoidal supply voltage, linear load with nonsinusoidal supply voltage and linear load with sinusoidal supply voltage. The relationship that will satisfy optimal compensation has been given and the methods of classical analiysis and energy storage has been applied. In the third chapter; it was called attention that will make only with a capacitor is not sufficient and effective way for an ideal compensation and it was also mentioned briefly some compensation methods. In the fourth chapter; it was made some digital applications for various cases with the capacitance compensation. While some applications had been made, the values obtained by Fourier Analysis was used in the calculations. In addition to this having made the analysis of the applications day Pspice circuit analysis program the methods applied in this thesis was. In the fifth chapter; some real results was tried to extract and some affers has been made.