Doğru akım motorlarının hız kontrolü
  1. Tez No: 56339
  2. Yazar: UĞUR KAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FEVZİ KENTLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET BU çalışmada doğru akım motorlarının hız ayar ilkeleri incelenmiştir. Doğru akım motorlarının kontrolü diğer motorlara göre daha kolaydır. Bu nedenle hız kontrolü istenen yerlerde çok sık olarak kullanılmaktadır. Öncelikle hız ayar ilkeleri incelenmiş, ve başlıca hız ayar yöntemleri anlatılmıştır. Bunlardan en önemlileri, kutup geriliminin değişimi ile sağlanan kontrol, Uyarma alanının değişimi ile sağlanan kontrol ve Ward- Leonard sistemiyle yapılan kontroldür. A.C. - D.C. dönüştürücüler incelenmiş ve çeşitleri tanıtılmıştır. Güç elektroniği alanında kullanılan tristörler ve karakteristikleri tanıtılmıştır. Motor kontrolü güç devresi ve kontrol devresi olarak iki kısımda incelenmiştir. Ayrıca hız kontrolünün temel ilkeleri anlatılmış ve birtane uygulama şeması verilmiştir. Sonuç olarak hız kontrolünün sağladığı avartajlar ve sanayideki önemi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, speed regulatinng pnciples of direct current motors have been investigated. The controls of D.C. motors are simpler than other motors. For that reason, these motors are often used everywhere want speed control. At first, speed regulating priciples have been investigated and the most important speed regulating methods have been explained. The most importans of these methods are the control which provire with change pole voltage, change excitation zone and Ward-Leonard system. A.C. transformations have been investigated and kinds of these transformers have been introduced. Thyistors and their charactericcs used in power electronic have been introduced. Motor control has been investigated in two parts as power circuit and control circuit part. These have been taken charge of power and control circuits. Also basic principles of speed control have been explained and grain practice plan has been given. In result, Gains of speed control and its importance in industry have been given. Ill