Türkiye'de sağlık turizminde imaj ve markalaşma: Heybeliada 'Sağlık Adası' modeli
The image and branding in health tourism of Turkey: Heybeliada, 'Health Island' model
  1. Tez No: 563416
  2. Yazar: HÜLYA ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KAPTANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu nitel araştırmanın amacı, İstanbul ili, Adalar ilçesindeki Heybeliada'nın iklimi, coğrafi yapısı, bitki örtüsü, ulaşım kolaylığı ve mevcut ve yakın çevresindeki doğal kaynaklarıyla sağlık kazandıran, iyileştirici ve rehabilite edici potansiyelinin vurgulanmasıdır. Bu çalışmada Heybeliada'nın atıl vaziyetteki bu kaynakların sağlık turizmini desteklemesi kapsamında; ekolojik, inanç, spor, termal, eğitim ve kültür turizmi gibi farklı birçok alternatif turizm öğelerinin bölgesel ve ülke ekonomisine sağlayacağı faydalar değerlendirilmiştir. Nitel araştırma kapsamında Odak Grup Toplantıları yapılmış ve Heybeliada'nın sağlık alanındaki uygulamalar yönüyle geçmişi, Heybeliada Sanatoryumu'nun faaliyette olduğu dönemlerin ada yaşamına etkileri, Sanatoryumun kapatılma sebepleri, Sanatoryum kapatıldıktan sonra ada yaşamında ki değişimler, mevcut ada yaşamı sorunları tespit edilmiştir. Sağlık turizminin Heybeliada'da ekonomi, sağlık, eğitim ve turizm yönünden yaratacağı katma değer ile bölgenin medikal, engelli ve üçüncü yaş turizmi gibi sağlık turizmi potansiyel kaynaklarını verime dönüştürebilmek ve kısa vadede hayata geçirebilmek için yapılabilecekler örneklem grupların anlatımlarına göre yorumlanarak tespit edilmiş ve öneriler oluşturulmuştur. Ülkemizin sağlık turizminde yeni bir imaj ve markalaşmasına öncülük edecek bu tez çalışmasında, Heybeliada'nın zengin kaynaklarını sağlık turizminde kullanmak, adanın doğasından gelen sağlığın Türkiye ve dünya çapında örnek model teşkil edeceği bir "Sağlık Adası'' markası yaratılmasına katkıda bulunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this qualitative research is to emphasize the geographical structure, vegetation, accessibility, potential of curative and rehabilitative features of present health saving natural resources of Heybeliada as one of the Prince Islands in Istanbul province. In this study, Heybeliada having inertial potential with many different tourism alternatives such as ecological, faith, sports, thermal, education and culture tourism, is evaluated within the framework supporting the health tourism considering the benefits provided to regional and country economy. In the scope of qualitative research, Focus Group Meetings were held and Heybeliada's history of health practices, Heybeliada Sanatorium's activities in the island life, the reasons for the closure of the sanatorium, changes in island life after the closure of the sanatorium, the current island life problems were established. In order to transform the health tourism potential resources of the region such as medical, disabled, the third age tourism to productivity and the things to be done in the short term is evaluated by interpreting the focus group arguments and suggested proposals considering the aid of added value provided by the health tourism in Heybeliada in terms of economy, health, education, and tourism. As a result of this study, in the scope of qualitative research in this pioneering thesis, leading to be a new image and brand in the health tourism of our country, It is intended to contribute Heybeliada, using its rich resources, and the health coming from its nature, in health tourism, and creating worldwide brand in Turkey“Health Island”.