Eğitim amaçlı binaların elektrik tesisatı tasarımında optimizasyon
  1. Tez No: 56342
  2. Yazar: HALİL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu çalışmada eğitim amaçlı kullanılan bir binanın elektrik tesisatı teknik, ekonomik ve ergonomik bakımdan incelenmiştir. Saptanan eksiklikler ve öngörülen değişiklikler doğrultusunda optimalliği sağlayacak alternatif bir proje geliştirilmiştir. Çalışmanın boyutlarını genişletmek amacıyla, aydınlatma yanında kuvvet projesini kapsaması açısından Mühendislik Fakültesi binası seçilmiştir. Çalışmada ilk olarak binaya ilişkin mevcut proje teknik bakımdan ele alınıp, görülen eksiklikler ve hatalar saptanarak, teknik bakımdan daha uygun yeni bir proje geliştirilmiştir. İkinci aşamada, mevcut proje ergonomik bakımdan incelenmiştir. Ergonomik bakımdan uygun olmadığı saptanan birimlerin, teknik ve ergonomik koşullara uygun olarak yeniden tasannu önerilmiştir. Böylece kullanımda en etkin ve en yüksek verim sağlayacak projenin tasarımı gerçekleştirilmiştir. Son bölümde ise, mevcut proje ile önerilen yeni proje ekonomik bakımdan değerlendirilmiştir. Bayındırlık birim fiyatları ile hesaplanan maliyetler ortaya konulmuştur. Teknik ve ergonomik bakımdan bazı sakıncaları gidermenin maliyeti ile, uzun dönemde kaybedilen enerjinin maliyeti arasında bir karşılaştırma yapılmıştır. Böylece, kullanımda en verimli ve ekonomik bakımdan da uygunluğu saptanan bu yeni tasarım, optimal koşullarda gerçekleşmiş olacaktır. -m-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study a building's electrical foundation has been examined. The examine aimes are ergonomy, technical and economical profits. This building will be used for educational porposes. Some deficients has been achieved from the existing project, and useful changes made on it. So an optimum alternative project has been developed. The faculty of engineering building is selected for this study. There are power and illumination projects for this building. In this study firstly, existing project is examined for tecnical porposes. The project's faults and deficiencies have been achieved. In this circumstance a new project is developed. Secondly, the existing project is examined for ergonomic aimes. Also in this case some faults have been achieved. That's why some technical and ergonomic suggestions are given, for the existing project. Thus the in use highest efficient project has been selected. Finally, the existing project and new suggested project have been compared. The comparison is made on economic profits. Unit costs of the ministry of public works and accounted; costs are given. Technical and ergonomic designs and costs are, them all the costs have been compared. So, in use new suggested project has been provides for optimum profit. -IV-