Vergi uyuşmazlıklarının çözümünde pişmanlık ve ıslah müessesesi ve etkileri
The effect of penitence and rectification institution in the resolution of tax conflicts
  1. Tez No: 563452
  2. Yazar: ZÜBEYDE ÖZGÜR ANIL AKBALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN CANBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Türk Vergi Hukuku içinde yer alan müesseselerden biri olan pişmanlık ve ıslah; vergide ortaya çıkan uyuşmazlıklarda, bazı koşulların sağlanması halinde, idari aşamada çözüm üretebilecek müesseselerden biridir. Olumlu sonuçlarıyla, sorunsuz bir şekilde uygulanarak hem idarenin, hem de yükümlünün işlerini kolaylaştırmayı amaçlar. Hali hazırda, fazla olan yargının yükünü azaltıcı etkisi vardır. Vergi Usul Kanununun 371. maddesinde yazılı olan şartları yerine getiren yükümlülerin cezadan kurtulmasını ve vergi idaresinin alacağını bir an önce tahsil edip hazineye intikalini sağlar. Bu özelliğiyle pişmanlık ve ıslah müessesesi, vergi idaresi ve yükümlüler açısından önemli bir düzenlemedir. Bu çalışmayla amaçlanan, vergi uygulamaları içinde pişmanlık ve ıslah müessesesinin yerini değerlendirip, Türk vergi yargısına etkilerini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Penitence and Rectification is one of the institutions which takes place in Turkish Law Legislation that can bring solution at administrative stage in tax disputes without submitting to the court, by providing certain conditions; it has positive results and it is an institution aimed to make easier the works of both the administration and the liables materially and morally, by being implemented smoothly. The penitence and rectification institution is an important regulation in terms of tax administration and the liables, which ensures the liables who fulfill the conditions stated in Article 371 of the Tax Procedural Law, get rid of their penalties; it also ensures the tax administration collect its debts as soon as possible in order to transmit to the national treasury. With this study, it is aimed to evaluate the place of the penitence and rectification institution within tax implementations, and reveal its effects on Turkish tax judiciary.