Türkiye'de vergi uyuşmazlıklarının idari aşamada çözümlenmesinde pişmanlık ve ıslah
Penitence and rectification in solving of tax controversies at administrative stage in Turkey
- Tez No: 162033
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK EGELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Beyan esasına dayalı olan vergi sistemimizde, vergi yükümlüleri beyanname verme ödevlerini zamanında yerine getirmeme ya da vergilerini belirlenen sürelerde ödememe şeklinde vergi suçu işleyerek vergi kayıplarına neden olabilirler. Bu tür eylem ve suçlar etkin bir vergi denetimi ve ceza sistemi ile önlenmeye çalışılmaktadır. Ancak gerek vergi gelirleri tahsilatını güvence altına almak gerekse olası vergi uyuşmazlıklarını engellemek amacı ile vergi hukukumuzda vergi cezalarını ortadan kaldıran uygulamalar yerini almıştır. Vergi mükellefleri ile vergi idaresi arasında ortaya çıkabilecek vergi uyuşmazlıklarının yargıya intikalinin önlenmesi ve iyi niyetli mükelleflerin kötü niyetli mükelleflere karşı korunması amacıyla getirilen pişmanlık ve ıslah kurumu, Vergi Usul Kanununda düzenlenmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde vergi uyuşmazlıkları ve bu uyuşmazlıkların sebeplerine değinilecek; vergi uyuşmazlıklarının idari aşamada çözümü ve çözümünde kullanılan uygulamalar genel hatları itibariyle ele alınacaktır. Araştırmanın esas konusunu teşkil eden ikinci bölümünde, pişmanlık ve ıslah uygulamasının tarihi gelişimi, hukuki niteliği ve kapsamı ele alınacak; pişmanlık ve ıslah kurumuyla ilgili yasal düzenlemeler, yargı kararları ve doktrinde ileri sürülen görüşlere geniş ve ayrıntılı olarak yer verilerek, konu uygulama örnekleri ile açıklanmaya çalışılacaktır. Son bölümde ise pişmanlık ve ıslah uygulamasının genel sonuçlarının yanı sıra, mükellef ve idare bakımından olumlu ya da olumsuz sonuçları değerlendirilecektir. Öte yandan, vergi dairelerinde yapılan çalışmalar sonucu elde edilen verilerin analiz edilmesi ve bu kurumun daha etkin hale getirilmesi için yapılan öneriler, bu bölümde ayrıntılı olarak ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our tax system,which based on decleration, taxpayers may give rise to tax losses by commiting tax offence as failure to return or delinquency. Such actions and crimes have been tried to be prevented by the effective tax control and tax penalty system. But the applications abating tax penalties aiming at whether concluding tax controversies or providing effective tax collection, have been included in our taxation law. Penitence and rectification, which was put into force as concerns concluding tax conflicts between taxpayers and tax administrition and protecting taxpayers who have good intention contrary to anothers', has been arranged in Tax Procudure Code. In the first section of our research, it will be mentioned about tax controversies and their reasons; furthermore, applications used in an administrative remedy of conflicts will be dealt with by and large. In the second section forming the principal of the research, historical development, legal attribute and scope of attrition and amendment will be inspected and the subject will be tried to explain with practices, by taking part legal arrangements, judgements and views put forward in doctrine with regard to penitence and rectification in detail. And in the last section, besides the general consequences of this remedy way, it will be evaluated positive or negative results in terms of taxpayers and administration. On the other hand, making an analysis of data obtained at the end of the research done in tax offices and suggestions made to activate this application further, will be dealt with by whole respects. VI