Vergi uyuşmazlıklarının idari aşamada çözüm yollarından biri olarak uzlaşma müessesesi: Manisa örneği
As one step to the solution of administrative tax dispute settlement institution: Manisa sample
  1. Tez No: 296616
  2. Yazar: AYFER ÇAPKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL KOVANCILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Vergi, devlet ve diğer kamu tüzel kişilerinin hükümranlık gücüne dayanarak ekonomik, mali ve sosyal amaçlı kamu giderlerini finanse etmek için sadece siyasi bir organizasyonun üyeleri olmaları dolayısıyla vatandaşlardan mali güçlerine göre, karşılıksız olarak ve belirli kurallar dahilinde alınması gereken kanuni ve cebri ekonomik değerlerdir.Vergiler, kuşkusuz devletin en önemli gelir kaynağını oluşturmaktadır. Fakat kimi zaman gerek görüş farklılıklarından gerekse uygulama farklılıklarından dolayı uyuşmazlık çıkabilmektedir. Vergi uyuşmazlıklarının çözümlenmesinde Türk vergi sisteminde idari ve yargısal çözüm yolları olmak üzere iki yol öngörülmüştür. Bu tür uyuşmazlıkların çözümlenebilmesi için mükellef idari çözüm yollarını ya da yargı yolunu seçmede serbesttir. Ancak vergi konusunda bir uyuşmazlık olduğunda bu uyuşmazlığın çözümünde, idari çözüm yollarına (hata düzeltme, pişmanlık ve ıslah, cezalarda indirim, uzlaşma) öncelik verilmesi hem mükelleflerle idare arasındaki uyuşmazlıkları kısa sürede ve az bir maliyetle çözümleyerek sona erdirir hem de idare ve mükellef ilişkilerini olumlu yönde etkiler ve tarafların birbirlerine olan güvenlerini de artırır. Uygulamaya bakıldığında, mükelleflerin çoğunlukla idari bir çözüm yolu olan uzlaşmaya başvurdukları ve bu başvuruların çok büyük bir kısmında da uzlaşmanın sağlandığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Taxes are the legal and coercive values that are taken within certain rules and without any compensation to finance the economic, financial and social expences of the society accordingly their economic power, based on sovereignty of the government and other public communities, just because they are a part of a political organization.Taxes are absolutely the most important income source of the government. However, disputes may occur due to the various point of views or variety in practice. There are two ways in Turkish tax system to solve the tax disputes; adminitrative and judicial. In order to solve this kind of conflicts, the taxpayer is free to choose judicial or administrative solutions. However, in the solution period of a dispute, giving priority to administrative remedies is not only terminate the problems between the taxpayer and administration in a short time period and at a low cost but also affect the relationship of the parties and increase the trust. The study primarily referring to the concept of the tax dispute and deals with features of the tax dispute. In this context after explaining the procedures of the solution of disputes, legal decision can be made on an overall assessment. Reviews of a province of Manisa is covered in order to make a more concrete case. The tax disbute solution will be analzed at the administration stage. In this study it can be stated that the taxpayers often resort to an administrative compromise solution and the applicants are mostly compromise.