Tarih öğretmenlerinin alternatif ölçme-değerlendirme yöntemlerine yönelik görüşlerinin değerlendirilmesi (Gümüşhane ili örneği)
Evaluation of history teachers' views on alternative assessment-evaluation methods (a case study of Gümüşhane)
- Tez No: 563456
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı, lise tarih öğretmenlerinin alternatif ölçme-değerlendirme yöntemlerine yönelik görüşlerinin belirlenip değerlendirilmesidir. Bu amaç doğrultusunda tarih öğretmenlerinin alternatif ölçme-değerlendirme yöntemlerini kullanma sıklığı, yöntemlerin işlevlerine yönelik görüşleri, yöntemlerin uygulanma biçimlerine yönelik görüşleri ve yöntemleri kullanırken karşılaştıkları sorunlara yönelik görüşlerinin ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Betimsel yöntemin kullanıldığı bu araştırmanın modeli, tarama modelidir. Tarih öğretmenlerinin bütününe ulaşılması hedeflendiğinden araştırmada örneklem almaya gerek duyulmamıştır. Araştırmada verilere anket ve yarı yapılandırılmış mülakat yöntemleriyle ulaşılarak çeşitleme yapılmıştır. Beş bölümden oluşan anket formu 39 ve on iki sorudan oluşan yarı yapılandırılmış mülakat formu 35 tarih öğretmenine uygulanmıştır. Anket ve mülakat formlarının uygulanması için Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdürlüğünden gerekli yasal izin alınarak uygulama 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde Gümüşhane il ve ilçe sınırları içindeki liselerde görev yapan tarih öğretmenleriyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada anketten elde edilen veriler SPSS 22.00 (Sosyal bilimler için istatistik paketi) paket programı ile, yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilen veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Anketten elde edilen veriler frekans (f) ve yüzde (%) olarak, görüşmeden elde edilen veriler doğrudan alıntılar şeklinde sunulmuştur. Anket ve görüşme formlarından elde edilen veriler birlikte değerlendirildiğinde tarih öğretmenlerinin daha çok performans görevi ve proje yöntemini kullandıkları, ankette verilen alternatif ölçme-değerlendirme yöntemlerinin işlevlerini genel olarak kabul ettikleri, görüşme verilerinde öğretmenlerin bu yöntemlerin daha çok öğrencilerin araştırma yapma becerilerini geliştirdiği, tarih dersine ilgiyi artırdığı ve bir konu hakkında öğrencinin bilgi seviyesinin artmasına katkı sağladığı yönünde görüş bildirdikleri belirlenmiştir. Tarih öğretmenlerinin alternatif ölçme-değerlendirme yöntemlerini uygulama konusunda eksiklikleri olmalarına rağmen bu yöntemleri genel anlamda uygulayabildikleri, yöntemleri uygularlarken en çok tarih dersine ayrılan sürenin az olması, öğrencilerin ilgisiz olmaları ve velilerden kaynaklı sorunlar yaşadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to define and evaluate the views of high school history teachers' on alternative assessment and evaluation methods. İn accordance with this purpose, it is aimed to reveal the frequency of using alternative assessment and evaluation methods of history teachers, their views on the functions of the methods, their views on the ways of using methods and their views on the problems they encounter using the methods. The model of this research in which descriptive method is used is a scanning method. İt is not necessary to take sample in this research because it is aimed to reach whole history teachers. İn the study the data were attained, diversified (triangulation) through survey and semi-structured interview methods. Survey from consisting of five sections and semi-structured interview form consisting of 39 and 12 questions was applied to 35 history teachers. İn order to apply the survey and interview forms, necessary legal permission from Gümüşhane Provincial Directorate of National Education was received, and the application was carried out with the history teachers who work in high schools within the boundaries of Gümüşhane province and district in the second period of 2018-2019 academic year. The data obtained from the survey were analyzed with SPSS 22.00 (Statistical package for the social sciences) and the data obtained from the semi-structured interview form were analyzed with content analysis. The data obtained form the survey are presented as frequency (f) and percentage (%) and the data obtained from the interview are prensented as direct citations. When the data obtained from the survey and interview forms are evaluated together, generally history teachers use more performance task and project method, accept the functions of alternative assesment and evaluation methods given in survey, the teachers have view that in the data of interview, these methods develop more student's resarch skills and they contribute to increase the knowledge level of students about a subject. Although history teachers have deficiencies in the application of alternative assessment and evaluation methods, they can apply these methods generally, while applying the methods, it has been determined that the history course is short, the students are uninterested in the course and they have problems with their parents.