Orta öğretim kurumlarında elektro-pnömatik öğretimi ve deney seti hazırlanması
- Tez No: 56345
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
IP': OZET Hazırlanan bu tez çalışmasında aşağıda açıklandığı gibi pnömatik ve elektro pnömağin elemanlarının kullanma alanları incelenmeye çalışıldı. Giriş bölümünde pnömatiğin tanımı tarihçesi ve pnömatiğin temel kavramlarının tanıtımı yapılmıştır. İkinci bölümde pnömatik devre elemanlarından sırasıyla devreler kurularak bu devrelerin kuruluş amacı ve çalışma prensipleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde pnömatik sistemle kurulan bu devrelerin, elektro pnömatik sistemle kurularak elektro pnömatik sistemin pnömatik sisteme nazaran avantajlı olduğu açıklanmaya çalışıldı. Dördüncü bölümde P.L.C komutları tanıtıldı. Elektro pnömatik veya otomatik kumanda ile kurulan devrelerin yerine bu devrelerin P.L.C komutları yazılarak.P.L.C şemaları düzenlendi. Bu devrelerin P.L.C ile kontrol edilebileceği anlatılmaya i ! çalışıldı. ? ? i fili i i i: i
Özet (Çeviri)
Ill İli SUMMARY In this thesis, the usage field of. ; pneumatic and electro pneumatic : '? ; ? i components are examined. In the first chapter, the history of pneumatic, descriptions and basic concepts are introduced. In the second chapter, some circuits established using pneumatic components and their working principles are explained. In the third chapter, the advantages of electro pneumatic systems against pneumatic systems are explained. In the fourth chapter the P.L.C commands are being introduced and their alternative usages instead of pneumatic and electro pneumatic systems are explained. MI* m ill w