Onkoloji ve palyatif bakım kliniklerinde çalışan hemşirelerin merhamet yorgunluğu ve stresle başa çıkma tarzlarının belirlenmesi
Determination of compassion fatique and coping styles with stress of nurses working at oncology and palliative care units
- Tez No: 563500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışma, onkoloji ve palyatif bakım hastasıyla çalışan hemşirelerin merhamet yorgunluğu ve stresle başa çıkma tarzlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı – kesitsel tipteki çalışmanın evrenini, İzmir ilinde bulunan iki üniversite, üç eğitim ve araştırma ve bir devlet hastanesi olmak üzere toplam altı hastanenin onkoloji ve palyatif bakım kliniklerinde çalışan 150 hemşire, örneklemini ise çalışmaya katılmayı kabul eden 130 hemşire oluşturmuştur. Veriler, Hemşire tanıtım formu, Profesyonel Yaşam Kalitesi Ölçeği (PYKÖ) ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBÇTÖ) ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı, yüzde, t testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Hemşirelerin merhamet yorgunluğu 17.34 ± 8.7 , tükenmişlik 20.12 ± 6.70 ve merhamet memnuniyeti puan ortalaması 30.01 ± 9.46'dır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out to determine the compassion fatigue and coping styles with stress of nurses working on oncology and palliative care patients Method: The population of the descriptive and cross - sectional study consisted of 150 nurses working at oncology and palliative care clinics of six hospitals, including two universities, three education and research and one state hospital in the province of Izmir, the sample consisted of 130 nurses, who accepted to participate in the study. The data were collected by the Nurse introductory form, the Professional Quality of Life Scale (ProQOL), and the Coping Style with Stress Scale. In the evaluation of data, number, percentage, t test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test and correlation analysis were used. Results: The mean compassion fatigue of the nurses is 17.34 ± 8.7, burnout 20.12 ± 6.70 and the mean of compassion satisfaction is 30.01 ± 9.46.