Numerical analysis of flow around cylinders
Silindirler etrafındaki akımın sayısal analizi
  1. Tez No: 563501
  2. Yazar: ABDIGAFAR OSMAN HEILE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İSHAK YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dairesel, kare ve eliptik silindirler gibi kaba cisimler etrafındaki sıvı akımı, Akışkanlar Mekaniği'ndeki temel problemlerdendir ve son yıllarda büyük ilgi görmüştür. Sabit şekilli silindirlerin etrafindaki akım alanının çalışılması daha kopleks şekilli yapıların etrafindaki akım alanının anlaşşlması için yol gösterici olurlar. İnşaat mühendisleri, açık deniz yapıları, köprü iskeleleri, yüksek binalar gibi bazı yapıları silindir şeklinde modellerler. Bazı yapıların etrafındaki akım alanını anlamak için silindirlerin etrafındaki akımın analitik, sayısal ve deneysel yöntemler ile araştırılması yaygındır. Bu tezde, hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) kullanılarak silindirler etrafındaki akımın modellenmesi ve analizi tartışmaktadır. Sürüklenme katsayısını ve akım alanını belirlemek için analizlerde 2 ila 1*107 arasında değişen Reynolds sayıları kullanılmıştır. Dikey silindirlerin etrafındaki iki boyutlu akım simülasyonları, SST k-ω türbülans modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları literatürdeki deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fluid flow around bluff bodies such as circular, square and elliptic cylinders are basic problems in fluid mechanics and has gained much interest in the recent years. These cylinders open a way in order to explore compound shape that can hide their external flow effects. Construction engineers model cylinders in some places like offshore structures, bridge piers, tall buildings, etc. Cylinders are an example where the simplicity of fluid is investigated in all three ways analytical, computational and experimental. This thesis discusses the modelling and analyzing of flow around cylinders by utilizing computational fluid dynamics (CFD). A range of Reynolds numbers varying from 2 to 1*107 were employed in analyses to determine the drag coefficient and flow pattern. Simulations of two-dimensional flow around vertical cylinders were carried out by utilizing shear stress transport (SST) k-ω turbulence closure model. The outcomes of this study were compared with the experimental results in the literature.