İçten yanmalı motorlarda kullanılan ateşleme sistemlerinin incelenmesi
- Tez No: 56354
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnsanlar ilk çağlardan beri tabiatın tüm imkanlarından faydalanarak daha iyi ve kolay yaşayabilmek için sürekli araştırma yapagelmişlerdir. içten yanmalı motorlar üzerindeki ilk çalışmalar onsekizinci asrın ikinci yarısında başlamış, günümüze kadar geliştirilerek insanlığın hizmetine sunulmuştur. Otomobil, insan vücudu gibi bir çok organlardan oluşmuş ve oldukça karışık bir yapıya sahiptir. Bu karışık yapıyı meydana getiren sistemlerin çalışmasını, birbirleriyle olan ilişkilerini çok iyi bilmemiz gerekir. Kaldı ki bu sistemler birbirlerini tamamlayan unsurlardan oluşmuştur. İçten yanmalı motorlarda sıkıştırma zamanı sonuna doğru karışımın bir elektrik kıvılcımı ile ateşlenmesi gerekir. Bu elektrik kıvılcımını oluşturan sistemlere ateşleme sistemleri diyoruz. Otomobillerin gelişmesine paralel ateşleme sistemleri de bu gelişmeden nasibini almıştır. Ülkemizdeki taşıtların ateşleme sistemleri marka ve modellerine göre farklılık göstermektedir. Temelde işlevi aynı olan ateşleme sistemlerinin çalışması ve bu sistemi oluşturan parçalarda farklılıklar mevcuttur. Mesleğim gereği sürekli öğrencilerle karşı karşıya olduğumdan günümüzde içten yanmalı taşıtlarda kullanılan ateşleme sistemlerini tanıtan bir eser bulunmadığı için bunun sıkıntısını çekmekteyim. Bu sebepten dolayı bu tez araştırmamda günümüzde içten yanmalı motorlarda bulunan ateşleme sistemlerini tanıtan bir çalışma yaptım. Amacım, ateşleme sistemlerini tanıtmak ve bundan sonraki ateşleme sistemlerinin daha gelişimi noktasındaki çalışmalara bir ön çalışma olmasıdır. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In internal-combustion engines, the mixture must be ignited with an electric spark to the end of the compression stroke. Today, various types of ignition systems are used for starting combustion in spark ignited engines. In this investigation, the ignition systems used in internal-combustion engines are examined that are used in our time in which technology is developing nearly like a light spread. IV